CSIRT KNF, czyli instytucja zajmująca się szybkim reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym, ostrzega klientów znanego banku przed fałszywymi stronami logowania. Z ich pomocą cyberoszuści wyłudzają dane logowania oraz numery karty płatniczych. Można w ten sposób stracić wszystkie pieniądze z konta. Którego banku dotyczy ostrzeżenie? Jak uchronić się przed oszustwem?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
CSIRT KNF wydał ostrzeżenie dla klientów mBanku
Na koncie CSIRT KNF w serwisie X (daw. Twitter) pojawiło się ostrzeżenie przed oszustami, którzy na celownik wzięli klientów mBanku.
"Uwaga! Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem. W tym przypadku cyberprzestępcy podszywają się pod @mBankpl. Na fałszywych stronach bankowości elektronicznej wyłudzają poświadczenia logowania użytkowników oraz informacje o kartach płatniczych. Zachowajcie ostrożność i pamiętajcie, aby dokładnie weryfikować adres strony, na której się znajdujecie!" - napisano w poście.
Taka fałszywa strona jest na pierwszy rzut oka bardzo podobna do autentycznych stron bankowości, ale jeśli przyjrzymy się dobrze adresowi www, to możemy rozpoznać, że w niczym jej nie przypomina. Warto zatem wyrobić sobie odruch sprawdzania URL strony. Może to cię uchronić przed konsekwencjami. Na takich stronach oszuści starają się bowiem wyłudzić dane logowania do bankowości internetowej, w specjalnie spreparowanych formularzach. W efekcie można stracić wszystkie pieniądze z konta.
mBank nie jest jedynym bankiem, którego klienci są zagrożeni. Początkiem sierpnia instytucja opublikowała również ostrzeżenie dotyczące klientów banku BNP Paribas.
Na co należy zwrócić uwagę podczas logowania do bankowości elektronicznej?
Aby nie dać się oszukać, należy zachować szczególną ostrożność podczas każdorazowego logowania do bankowości elektronicznej. Trzeba pamiętać, że jeśli do strony naszego banku prowadzi "dziwny link", nie można podawać tam swoich danych do konta.
Aby zachować pełne bezpieczeństwo w kontekście bankowości elektronicznej, warto również:
- zawsze korzystać z bezpiecznego adresu logowania,
- nie podawać pełnych danych,
- nie klikać w podejrzane linki,
- stosować dodatkowe mechanizmy uwierzytelnienia, takie jak obrazki bezpieczeństwa na stronie logowania,
- zastrzec PESEL (można to zrobić zarówno w urzędzie gminy, jak i przez internet w serwisie mobywatel.gov.pl lub w aplikacji mObywatel).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dostałeś monit w sprawie długu? Możesz sporo stracić
- Spoofing - oszustwo (prawie) idealne. Czym jest i jak się przed nim bronić? "Będą używali nie technologii, ale psychologii"
- Oszustwa nad Bałtykiem. Policja: "Kolejne osoby straciły pieniądze"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: X (daw. Twitter), dobreprogramy.pl
Źródło zdjęcia głównego: Juan Algar/GettyImages