CEEB - co oznacza ten skrót?
CEEB to nic innego, jak Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Ponieważ temat termomodernizacji już od dłuższego czasu pojawia się w dyskusji publicznej, należało stworzyć system, dzięki któremu uda się nakłonić Polaków do ocieplania domów. – To ma być takie narzędzie, w którym oprócz deklarowania źródła ciepła, którym ogrzewamy dom, będziemy chcieli edukować o tym, jak mądrze modernizować swoje budynki i skąd pozyskiwać na to środki – stwierdziła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka podczas konferencji, która odbyła się w maju 2021.
Ministerstwo ma w planach wprowadzenie systemu, dzięki któremu również najemcy czy kupujący będą mogli sprawdzić, w jaki sposób ogrzewany jest lokal lub budynek, który zamierzają wynająć, czy też kupić. Chodzi o to, aby konsumenci mogli podejmować decyzje o wynajmie bądź kupnie świadomie. Takie działania zwiększają też konkurencyjność, a co za tym idzie, motywują właścicieli wynajmujących mieszkania do ich modernizacji.
Dużo środków na termomodernizację będzie musiało pochodzić od sektora prywatnego, "bo żaden budżet państwa, samorządów, nie będzie dysponował środkami, które by mógł dystrybuować do podmiotów prywatnych". Według Korneckiej, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, z pieniędzy przekazanych przez Unię na termomodernizację budynków przeznaczono około 3 mld euro.
Kto ma obowiązek zgłoszenia nieruchomości i co grozi za niewykonanie go?
Zgłoszenia powinna dokonać każda osoba, która posiada w domu piec, kocioł grzewczy, kominek czy inne źródło ogrzewania. Jeśli masz wątpliwości, czy obowiązek ten dotyczy także Ciebie, sprawdź katalog urządzeń, które muszą zostać wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
W przypadku domów wielorodzinnych obowiązek zgłoszenia spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej czy spółdzielni, właścicielu czy zarządcy budynku. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu roku. W przeciwnym razie, należy liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł lub, w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, z karą administracyjną do 5000 zł.
Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Afera w spółdzielni mieszkaniowej. "Miałem zorganizować ludzi na walne zgromadzenie. Nawet nie wiedzieli, po co tam są"
Zobacz więcej:
- Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"
- Dorota Wellman przez wiele lat nie mogła zajść w ciążę. "Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko"
- Cezary Żak o córce Zuzannie, która pracowała na oddziałach covidowych. "Codzienne zgony bez rodzin były niezwykle traumatyczne"
Autor: Katarzyna Lackowska