Tysiące badań laboratoryjnych wyciekło do sieci. Hakerzy przejęli bazę znanej firmy

Andriy Onufriyenko /Getty Images
Źródło: Dzień Dobry TVN
News
News
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Duża firma oferująca badania laboratoryjne ALAB padła ofiarą przestępców. Hakerzy dotarli i opublikowali dane medyczne kilkudziesięciu tysięcy klientów z Polski. O sprawie opowiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka Joanna Kryńska.

ALAB Laboratoria padło ofiarą hakerów?

Portal zaufanatrzeciastrona.pl podał, że firma ALAB Laboratoria została zaatakowana przez hakerów. Jak czytamy na portalu, nieznana grupa RA World włamała się do jej bazy danych i wykradła 55 tysięcy badań medycznych wykonanych w latach 2017-2023.

- Zakres badań, których wyniki wyciekły, obejmuje praktycznie wszystkie badania laboratoryjne, jakie da się przeprowadzić – od hematologii, przez biochemię, immunochemię, po posiewy czy cytologię - czytamy na portalu.

Jak podaje zaufanatrzeciastrona.pl, przestępcy udostępnili część danych, zapewniają jednak, że światło dzienne ujrzy cała dokumentacja klientów firmy, jeśli ta nie spełni ich żądań. Termin mija 31 grudnia.

Warto dodać, że w wykradzionych dokumentach mają znajdować się nie tylko wyniki badań klientów firmy, ale także ich dane osobowe, numer PESEL, czy adres zamieszkania.

Wyciek danych trzech zleceniodawców

O zdarzeniu poinformował także niebezpiecznik.pl.

- Pierwsze archiwum zawiera pliki PDF dotyczące działalności samej spółki ALAB i dane jej kontrahentów. W katalogach są typowe dokumenty, które każda z firm posiada na swoich serwerach: skany polis ubezpieczeniowych pojazdów, umowy na usługi wynajmu, umowy na usługi bankowe, akty notarialne, umowy powierzenia danych, itp - czytamy.

Natomiast - zdaniem portalu niebezpiecznik.pl - drugie archiwum zawiera wyniki ponad 54 000 badań, które zostały zlecone ALAB-owi przez 3 zleceniodawców:

  • klinika z Łomianek (okres badań: 31 październik 2017 do 26 maja 2020),
  • klinika z Warszawy (okres badań: 23 marzec 2021 do 27 kwietnia 2023), praktyka lekarska z Łodzi (okres badań: 21 kwietnia 2021 do 27 września 2023).

Jak sprawdzić, czy nasze dane nie trafiły w ręce hakerów?

- Wchodzimy na stronę bezpiecznedane.gov.pl. Tam jest takie miejsce, gdzie można wprowadzić swoje dane, chodzi konkretnie o adres mailowy, i dowiadujemy się, czy my w tej grupie tzw. ryzyka jesteśmy. Czy ktoś z naszych danych korzysta - powiedziała Joanna Kryńska, dziennikarka TVN24.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości