Angelo Badalamenti nie żyje. Twórca muzyki do "Blue Velvet" i "Miasteczka Twin Peaks" miał 85 lat

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Variety
Angelo Badalamenti

Angelo Badalamenti - współpracownik reżysera Davida Lyncha - nie żyje. Wzięty kompozytor stworzył muzykę m.in. do serialu "Miasteczko Twin Peaks" oraz filmów "Mulholland Drive" i "Blue Velvet". Odszedł w wieku 85 lat.

Angelo Badalamenti nie żyje

Informację o śmierci cenionego kompozytora za pośrednictwem Instagrama przekazał jeden z członków rodziny.

- Mój wspaniały wujek Angelo Badalamenti przekroczył dziś barierę światów. [...] Zawsze uważałem go za najbardziej interesującego człowieka na świecie. Był prawdziwą muzyczną i artystyczną inspiracją dla mnie i wielu innych osób. Pozostał wierny swoim korzeniom i rodzinie, nigdy nie opuszczając North Jersey dla Los Angeles. Będzie go naprawdę brakowało wielu osobom - czytamy.

David Lynch, który wielokrotnie współpracował z artystą, w swoim codziennym nagraniu w mediach społecznościowych powiedział: "Dzisiaj muzyki nie będzie".

Angelo Badalamenti - kim był twórca ścieżki dźwiękowej do serialu "Miasteczko Twin Peaks"?

Amerykański kompozytor o włoskich korzeniach urodził się w 1937 roku w Nowym Jorku. Już jako dziecko pokochał muzykę. Studiował w Eastman School of Music i Manhattan School of Music. Pracował z takimi artystami jak: David Bowie, Paul McCartney czy Nina Simone. Został stałym kompozytorem Davida Lyncha. Współpracowali ze sobą m.in. przy "Blue Velvet", "Dzikość serca", "Zagubiona autostrada", "Mulholland Drive" czy "Prosta historia". Za ścieżkę dźwiękową do "Miasteczka Twin Peaks" otrzymał nagrodę Grammy.

Angelo Badalamenti był także autorem muzyki do filmów takich jak: "Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów", "W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju" czy "Kult".

Nie żyje gen. Hermaszewski, jedyny Polak w kosmosie
Nie żyje gen. Hermaszewski, jedyny Polak w kosmosie Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Variety

Źródło zdjęcia głównego: Tibrina Hobson/Getty Images North America

Pozostałe wiadomości