Newsy

W związku z zanieczyszczeniem Odry wydano alerty RCB dla trzech województw

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Odra

W związku z tragiczną sytuacją na Odrze i zanieczyszczeniem rzeki zostały ogłoszone alerty RCB. Eksperci apelują, aby nie korzystać z pochodzącej z rzeki wody i do niej nie wchodzić. Także organizacja WWF ostrzega przed przebywaniem w pobliżu Odry. Które województwa obejmuje alert RCB?

Alert RCB dla regionów nad Odrą

Kryzysowa sytuacja nad Odrą rozpoczęła się z końcem lipca. To wtedy wędkarze zaczęli informować o śniętych rybach. Początkowo alert dotyczył województwa dolnośląskiego, obecnie poszerzony został o kolejne dwa województwa: zachodniopomorskie i lubuskie. 

Jak przetrwać upały?

Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak podaje portal TVN Meteo, alerty RCB w związku z zanieczyszczeniem Odry zostały wysłane do odbiorców w województwie lubuskim z powiatów: gorzowskiego, słubickiego, krośnieńskiego, zielonogórskiego, nowosolskiego i wschowskiego. Brzmiał on: "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu".

Następnie komunikat został zaktualizowany i rozesłany do odbiorców z województwa zachodniopomorskiego, powiatów: myśliborskiego, gryfińskiego, goleniowskiego, polickiego, kamieńskiego, Szczeci, Świnoujście. Odświeżona treść wiadomości brzmiała: "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty".

12 sierpnia, w piątek, w godzinach wieczornych osoby przebywające na terenie województwa dolnośląskiego otrzymały alert.

WWF ostrzega

W związku z możliwą obecnością rtęci w Odrze, WWF zaapelowało, aby nie łowić ryb z rzeki, nie jeść ich i nie zbliżać się do wody. Jednocześnie organizacja apeluje do rządzących, by natychmiastowo ogłoszono stan kryzysowy oraz pomoc w utylizacji martwych ryb oraz zwierząt. 

W czwartek, 11 sierpnia, niemieckie służby przekazały informację, że w Odrze wykryto wysokie stężenie rtęci. Jednak według rzecznika Głównego Inspektoraty Ochrony Środowiska, Macieja Karczyńskiego, pierwsze próbki badań wykonanych w Polsce nie stwierdziły obecności tego pierwiastka. 

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: MariuszSzczygiel/Getty Images

Pozostałe wiadomości