Inflacja wyższa niż przypuszczano. Wiemy, co podrożało najbardziej

pieniądze, monety, kartka, kalkulator
Inflacja wyższa niż szacowano
Źródło: Grazyna Palaszewska/Getty Images
Główny Urząd Statystyczny przekazał, że inflacja w lipcu wyniosła 15,6%, licząc rok do roku. Pierwsze szacunki GUS wskazywały, że będzie ona niższa o 0,1 punktu procentowego. Które produkty najbardziej podrożały?

Inflacja coraz wyższa

Z końcem lipca GUS szacował, że inflacja wyniosła rok do roku 15,5 procent. Teraz podano dokładne dane i wzrost cen jest na poziomie 15,6 procent. Jest on najwyższy od ponad 25 lat. Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów wzrosły o 16,9 procent, a usług o 11,7.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

- W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc. (w tym usług - o 1,2 proc. i towarów - o 0,3 proc.) - napisano w komunikacie.

- W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 21,8 proc.), żywności (o 15,9 proc.), transportu (o 27,7 proc.), restauracji i hoteli (o 16,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 11,3 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 5,43 p. proc., 3,84 p. proc., 2,67 p. proc., 0,78 p. proc. i 0,70 p. proc. - poinformował GUS.

W komunikacie GUS podano, że "w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 1,1 proc.), żywności (o 0,5 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1,8 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,29 p. proc., 0,12 p. proc. i 0,11 p. proc.". Z kolei "niższe ceny w zakresie transportu (o 1,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,2 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,15 p. proc. i 0,09 p. proc.".

Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie TVN 24.

Jak wzrost cen oceniają eksperci?

Eksperci podkreślają, że padł rekord tegorocznej inflacji. Niestety według przewidywań ekspertów, których zacytował serwis TVN24, to nie koniec.

- Mamy więc nowy rekord tegorocznej inflacji. Inflacja bazowa w górę do ~9,2 proc. rdr. To jeszcze nie koniec walki ze wzrostem cen. Kolejnego szczytu spodziewamy się jesienią. Oczekujemy też dalszych podwyżek stóp w 2022 - napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego na Twitterze.

Analitycy mBank wskazali, że "niewiele zabrakło, by wskaźnik był jednak bez zmian". "Inflację bazową szacujemy na 9,2 proc.".

Ekonomistka Alicja Defratyka wkazała, że z danych GUS wynika, iż w lipcu 2022 ceny wzrosły następująco:

 • - żywność - o 15,9 proc.,
  • - pieczywo o 29,1 proc.,
   • - mięso wołowe o 32,8 proc.,
    • - oleje i tłuszcze o 37,5 proc.,
     • - cukier o 47,6 proc.,
      • - gaz o 44,9 proc.,
       • - opał o 131,2 proc.

        Więcej informacji na ten temat można przeczytać w serwisie TVN24.

        Zobacz także:

        Autor: Daria Pacańska

        Źródło: TVN 24

        Źródło zdjęcia głównego: Grazyna Palaszewska/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości