Wprowadzone zmiany w systemie oświaty zostały nierzetelnie przygotowane i wdrażane - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem NIK, nie dokonano rzetelnych analiz finansowych i organizacyjnych skutków reformy, wątpliwości budzi także proces przygotowania nowych podstaw programowych.
W związku z wysokim stanem wód i zagrożeniem powodziowym na południu Polski wiele schronisk dla zwierząt znalazło sie w dramatycznej sytuacji. Ludzie ruszyli z pomocą, setki psów i kotów znalazło dom tymczasowy, ale zagrożenie nadal jest realne! Robert Stockinger, z kamerą Dzień Dobry TVN, odwiedził krakowskie schronisko dla zwierząt - jak wygląda procedura "adopcji ratunkowej"?
Sytuacja powodziowa w piątek wygląda następująco: utrzymuje się alert hydrologiczny trzeciego, najwyższego stopnia dla czterech regionów: Śląska, Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Oprócz tego woj. śląskie i małopolskie są objęte ostrzeżeniem drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Od środy w południowej Polsce z powodu intensywnych opadów deszczu dochodzi do podtopień.
Schronisko dla zwierząt w Borku między Krakowem a Tarnowem, które znalazło się pod wodą w związku z powodzią na południu Polski, poinformowało, że sytuacja znacznie się poprawiła. Woda zeszła, a sięgała aż do kolan, a w niektórych miejscach - nawet do bioder! Razem z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy schronisko w Borku - jak teraz wygląda sytuacja? Co ze zwierzętami?
Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Kraków i ma około 5,8 metra. Stan alarmowy Wisły w Krakowie to 5,2 metra. Służby prognozują, że woda zacznie opadać i w sobotę rano jej poziom zejdzie poniżej stanu alarmowego. Kraków wydaje się bezpieczny, jednak deszczowy niż przesuwa się na wschód i tam mogą powstać nowe szkody. Mówił o tym premier Morawiecki podczas spotkania sztabu kryzysowego.
IMGW poinformowało, że w Małopolsce, w Świętokrzyskim, w Lubelskiem, na Podkarpaciu i na Dolnym Śląskim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Jak przekazał hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski, we wtorek lokalnie spadło ponad 100 proc. miesięcznej normy opadów deszczu.
Komitet "Szczepimy, bo myślimy" nie zebrał 100 tys. ważnych podpisów pod projektem zakładającym wprowadzenie jako dodatkowego kryterium przyjmowania dzieci do przedszkola lub żłobka wykonania obowiązkowych szczepień.
Spotkaliśmy się z rodzicami sześcioraczków, które przyszły na świat w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Znamy ich imiona: Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Nela i Malwina. Pierwsze sześcioraczki w Polsce urodziły się w 29. tygodniu ciąży poprzez cesarskie cięcie.
Policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby w związku z wydarzeniami w szkole w Wawrze. "To 15-letnia dziewczyna i 14-letni chłopak" - poinformował rzecznik stołecznej policji kom. Sylwester Marczak.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Zmiana wchodzi w życie od lipca 2019 r.
„John Wick” to bijąca popularności wśród widzów i krytyków opowieść o płatnym zabójcy, który próbuje zacząć normalne życie. Trudno mu się jednak wyzwolić. Reżyserem jest Chad Stahelski. Do obsady trzeciej części filmu dołączyła Halle Berry. Spotkała się z nimi dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.
Grumpy Cat, kotka która była bohaterem wielu memów, nie żyje. Jej właścicielka poinformowała o śmierci kotki. Jej organizm nie poradził sobie z komplikacjami związanymi z infekcji dróg moczowych.
Noc Muzeów 2019! Już w ten weekend rusza największa i najpopularniejsza impreza kulturalna w Polsce. Co roku przyciąga coraz więcej zwiedzających, a swoje drzwi otwiera coraz liczniejsze grono instytucji. Jakie atrakcje czekają odwiedzających podczas Nocy Muzeów w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie? Co warto zobaczyć w tych miastach, jak będzie zorganizowana komunikacja? Czas na spotkanie ze sztuką!
Co najmniej 17 osób zostało rannych w wyniku ataku na autokar turystyczny, do którego doszło w niedzielę w pobliżu budowanego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Autokarem jechało 25 turystów z RPA. Ranni odnieśli obrażenia od lekkich do średnich.
24-letni Mateusz K., którego zatrzymano w związku ze sprawą stanął w środę przed sądem, który zadecydował o trzymiesięcznym areszcie. Mężczyzna przyznał się do postawionych mu zarzutów. Mateusz K. miał już wcześniej zarzuty pedofilskie, ale nie został skazany
Olga Tokarczuk otworzyła 10. Warszawskie Targi Książki, które odbywają się od czwartku do niedzieli na Stadionie PGE Narodowym. 800 wystawców z 27 krajów świata i wielu znakomitych pisarzy, których autograf będzie można zdobyć - to główne atrakcje największej w Polsce imprezy wydawniczej.
Wnioski online o świadczenie na pierwsze dziecko można składać drogą elektroniczną od 1 lipca 2019. Tradycyjne papierowe wnioski składane w urzędach będą przyjmowane dopiero od 1 sierpnia.
4 czerwca 2019 przypada pierwsza rocznica śmierci Roberta Brylewskiego. Brylewski został pobity w swoim mieszkaniu na warszawskiej Pradze. Doznał poważnych urazów, które doprowadziły do jego śmierci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy córki Brylewskiego - Sarę i Ewę. Sara i Ewa w materiale przygotowanym specjalnie DDTVN opowiedziały, jak wyglądało ich dzieciństwo z ojcem, a w studiu przedstawiły, jak obecnie wygląda sytuacja prawna i kiedy zakończy się proces.
Do tragedii doszło w jednej ze szkół podstawowych w warszawskim Wawrze. Jeden z uczniów dźgnął rówieśnika nożem. Mimo akcji ratowniczej chłopiec zmarł. Prokurator wnioskuje o przekazanie mu sprawy. To może oznaczać, że nastolatek będzie sądzony jak dorosły.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".
Dobra wiadomość dla osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin. "Podpisałam nowelizację rozporządzenia, która wprowadza nowy typ środowiskowego domu samopomocy – typu D – dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi" – poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. O utworzenie tego typu placówek apelowali między innymi aktywiści z inicjatywy "Chcemy całego życia".
Ruszyła 12. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Tegorocznymi gośćmi są między innymi Krzysztof Zanussi, Craig Armstrong, Don Davis, Alexandre Desplat i Antonio Sanchez. Jednym z najważniejszych festiwalowych wydarzeń będzie gala "The Glamorous Show". Fani muzyki usłyszą również filmowe przeboje w wykonaniu Nataszy Urbańskiej, Michała Szpaka i Natalii Nykiel. Co jeszcze atrakcje przygotowali organizatorzy FMF? Oto program 12. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski - jak podała izraelska prasa - został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. Napastnik - znany w Izraelu architekt Arik Lederman został przesłuchany przez policję, przebywa obecnie w areszcie domowym. Szef polskiego rządu odniósł się do tej sprawy we wpisie na Twitterze stwierdzając, że jest "bardzo zmartwiony" informacją o rasistowskim ataku na polskiego ambasadora.
Premier Mateusz Morawiecki wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro po posiedzeniu rządu, podczas której zapowiedzieli zmiany w Kodeksie karnym: zgwałcenie osoby małoletniej poniżej 16 lat będzie zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności, wydłuży się też wiek prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat.
Jest to pierwsza rezygnacja z tronu w Japonii od ponad 200 lat. Po 30 latach rządów cesarskich Akihito abdykował. W pałacu tokijskim wygłosił swoje ostatnie, pożegnalne przemówienie. Na tronie zastąpi go jego najstarszy syn - Naruhito.
W wielu polskich szkołach, w trakcie egzaminów maturalnych, ogłoszono alarmy bombowe. W wyniku tych zgłoszeń część placówek rozpoczęło egzaminy maturalne z opóźnieniem. Służby na bieżąco sprawdzają wszystkie doniesienia.
228 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Według przeprowadzonych badań ok. 40 procent Polaków ma pozytywny stosunek do emerytury. Zdaniem przyszłych rencistów jest to czas odpoczynku oraz rozwijania swoich pasji. Niestety nie każdy ma taką wizję swojej przyszłości. Emerytura niektórym kojarzy się również z poważnymi problemami.
W środę o godzinie 9 rozpoczął się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Znów pojawiają się doniesienia o alarmach bombowych, choć nie tak liczne jak w poprzednich dniach.
W ponad 600 szkołach w Polsce ogłoszono dziś alarm bombowy po zgłoszeniach, które dotarły do komisji egzaminacyjnych. Dziś maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym.