27 zmian w ustawach. Dotyczą m.in. 800 plus, emerytur, nauczycieli, wczasów pod gruszą

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
W piątek 7 lipca polski Sejm przegłosował zmiany w 27 ustawach, ważnych dla wielu grup Polaków. 11 z nich oczekuje już na podpis prezydenta, a pozostałymi zajmie się Senat. Sprawdź, które dotyczą ciebie lub twoich bliskich.

Posiedzenie Sejmu 7 lipca

W piątek 7 lipca odbyło się bardzo ważne posiedzenie Sejmu, czego konsekwencją jest przegłosowanie zmian do 27 ustaw. Grupy, których dotyczą nowelizacje to:

 • rodzice,
  • emeryci,
   • osoby z niepełnosprawnościami,
    • pracownicy,
     • osoby zatrudnione w budżecie państwa,
      • nauczyciele,
       • uczniowie,
        • przedsiębiorcy posiadający grunty w użytkowaniu wieczystym,
         • inwestorzy,
          • prawnicy,
           • kierowcy.

            Najważniejsze, wybrane zmiany w prawie po posiedzeniu Sejmu 7 lipca

            • Czternasta emerytura na stałe - Sejm zamienia jednorazowe wsparcie w regularne. Odrzucił również dwie poprawki Senatu do nowych regulacji, w tym zwiększającą liczbę osób, które otrzymałyby czternastkę w wyższej wysokości. 
             • Europejska emerytura, dodatkowe oszczędzanie - Sejm przyjął ustawę o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE), która stwarza nowe możliwości odkładania na emeryturę. Zwolnione z opodatkowania zostaną dochody z tytułu gromadzenia oszczędności na subkoncie OIPE, w tym także w momencie wypłaty zebranych środków. 
              • Nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami - Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o świadczeniu wspierającym, które będzie przysługiwało osobom z niepełnosprawnością po 18. roku życia. Odrzucił jednak kluczową poprawkę, która zakładała obniżenie progu punktowego przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia. Więcej szczegółów tutaj.
               • 800 plus - zasiłek na pomoc Państwa w wychowywaniu dzieci podwyższony zostaje z 500 do 800 zł. Pierwsza wypłata ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Więcej szczegółów tutaj.
                • Wyższa kwota wczasów pod gruszą - zgodnie z ustawą okołobudżetową na 2023 r. wprowadzone zostanie m.in. odmrożenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), a na ich rachunki ma wpłynąć więcej pieniędzy. Więcej szczegółów tutaj.
                 • Nagroda dla pracowników budżetu państwa - również na skutek ustawy okołobudżetowej w 2023 r. wypłacone zostaną dodatkowe świadczenia dla pracowników tzw. budżetówki. Mają być realizowane za okres od kwietnia do grudnia br.
                  • Specjalne świadczenia dla nauczycieli - z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele mają dostać 1125 zł nagrody specjalnej.
                   • Wsparcie uczniów - zgodnie z ustawą o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli od nowego roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klas czwartych szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. 
                    • Centralna Informacja Emerytalna, czyli większa wiedza o kapitale - zgodnie z ustawą o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE), powstanie platforma internetowa, na której każdy obywatel będzie miał dostęp do informacji o stanie swoich oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. Obejmą ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE.
                     • Likwidacja użytkowania wieczystego - firmy wykupią od samorządów lub Skarbu Państwa komercyjne grunty, z których korzystają dzięki prawu użytkowania. Posłowie odrzucili jednak poprawkę Senatu wydłużającą czas na złożenie wniosku o wykup z 12 do 36 miesięcy.
                      • Zmiany dla kierowców - zgodnie ze zmianą w prawie o ruchu drogowym, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) usunięte zostaną tzw. martwe dusze. To samochody, które istnieją tylko teoretycznie, ponieważ nikt ich nie wyrejestrował. Ponadto, jeżeli kierowca jest pod wpływem alkoholu, prowadzony przez niego pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowi wyłącznej jego własności (również jeśli go sprzedał, ukrył, komuś oddał). - orzekany jest przepadek równowartości pojazdu.
                       • Lepsza ochrona danych - Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości, która umożliwi zastrzeganie numeru PESEL.

                        Więcej szczegółowych informacji dotyczących zmian w polskim prawie zawierają na bieżąco powstające na naszej stronie artykuły, a wśród nich liczne porady, wypowiedzi ekspertów, itd. Tego typu aktualności i obowiązujące przepisy warto sprawdzać również na rządowej stronie gov.pl.

                        Więcej o nowelizacji budżetu na 2023 rok na tvn24.pl

                        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                        Zobacz także:

                        Autor: Diana Ryściuk

                        Źródło: gov.pl/businessinsider.com.pl

                        Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości