Nowe dowody rejestracyjne od maja. Co się zmienia?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Rzeczpospolita
samochody w korku

Nowe dowody rejestracyjne samochodów w Polsce będą wydawane osobom, które złożą o nie wnioski po 1 maja 2022 r. Nie będzie to jednak obowiązkowe. Dlaczego? Co się zmieniło?

Nowe dowody rejestracyjne - zmiany od maja 2022

Na skutek ustawy z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych zmienią się dowody rejestracyjne pojazdów w Polsce. Znalazły się w niej specjalne wymagania dotyczące minimalnych zabezpieczeń, jakimi powinny cechować się dokumenty wydawane przez władze publiczne. Obecnie dowody rejestracyjne nie spełniają kilku ustawowych wymagań. Administracja publiczna ma trzy lata na dopasowanie wzoru do nowych standardów. Ten okres mija w lipcu tego roku.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wygląd i zawartość dowodów rejestracyjnych nie zmienią się znacznie. Zmianom ulegnie przede wszystkim technologia, w jakiej wykonywany jest dokument, dzięki czemu będzie dużo trudniej go podrobić. Papier półsyntetyczny będzie teraz zabezpieczony chemicznie, dzięki czemu dokument będzie trwalszy. W świetle ultrafioletowym nie wykaże już luminescencji. Pojawi się także specjalny znak wodny i włókna widoczne w świetle dziennym lub ultrafioletowym. Numery i dane personalne dokumentu będą wykonywane laserowo. Będzie również tło giloszowe z drukiem irysowym, element irydyscentny w formie napisu PC oraz mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści "Rzeczpospolita Polska".

Zostaną wprowadzone także inne zabezpieczenia, jak numeracja i personalizacja, która wykonana zostanie metodą druku laserowego; skorelowany z grafiką numer rejestracyjny pojazdy perforowany laserowo oraz zostanie użyta folia laminująca trwale zintegrowana z podłożem. 

Nowe dowody rejestracyjne - czy są obowiązkowe?

Nie ma obowiązku wymiany dowodów rejestracyjnych, które są w użyciu. Są ważne do końca terminów na nich podanych. Nowy dowód rejestracyjny otrzyma każdy, kto po 1 maja zarejestruje samochód lub zechce sobie wymienić dokument z własnej woli. Dowody rejestracyjne, które powstały przed majem 2022 r. - w starszej wersji - będzie można jeszcze odbierać w urzędach do 11 lipca 2022 r.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Jung Getty/Getty Images

Pozostałe wiadomości