Pielęgnacja włosów - wcierki
Świadoma pielęgnacja włosów polega na dobraniu odpowiednich kosmetyków do skóry głowy, a także do porowatości i kondycji włosów. By je wzmocnić, nadać blask, unieść u nasady, przyspieszyć ich porost i zapobiec wypadaniu - warto stosować wcierki. Na drogeryjnych półkach znajdziemy mnóstwo tego rodzaju produktów, ale można też przygotować je samemu w domu.
Co to są wcierki?
- Wcierki to odżywki w formie płynnej. Żeby je zaaplikować, potrzebna jest buteleczka z atomizerem albo strzykawka. W środowisku domowym jesteśmy w stanie przygotować wcierkę na porost włosów na bazie np. skrzypu polnego i pokrzywy: jedną łyżeczkę skrzypu i jedną pokrzywy zalewamy wrzątkiem. Po ostudzeniu można zaaplikować. Jeśli mamy skórę borykającą się z łojotokiem, najpierw należy umyć głowę, zaaplikować i pozostawić na głowie - najlepiej zrobić to wieczorem i rano zmyć preparat. Jeśli mamy skórę suchą bądź normalną, to nie myjemy głowy, aplikujemy wieczorem i również zmywamy rano - tłumaczyła Izabela Bagińska, kosmetolożka.
Jakie składniki powinna zawierać wcierka, jeśli chcemy zapobiec wypadaniu włosów? - Wtedy szukamy preparatu, który ma w swoim składzie aminexil - to substancja, która działa w mieszku włosowym. Osadza dobrze włosy i trzyma je, by nie dochodziło do wypadania. Ale poszukajmy przyczyny, dlaczego włosy wypadają? Bo to jest znak, że organizm chce nam coś zasygnalizować - podkreśliła specjalistka.
Dla osób, które mają suchą skórę głowy, świetnie sprawdzi się wcierka nawilżająca z wyciągu z aloesu w połączeniu z kwasem hialuronowym.
Peelingi do skóry głowy
W pielęgnacji włosów pomocne będą nie tylko wcierki, ale i peelingi do skóry głowy na bazie różnego rodzaju olejków i cukru.
- Do skóry głowy jak najbardziej możemy stosować oleje w połączeniu z cukrem. Wtedy wykonujemy mikromasaż, który pobudza krążenie. Komórki się dotleniają, a warstwa rogowa redukuje się. Włosy unoszą się od nasady i ładnie się odbijają - wyjaśniła ekspertka.
Oleje, które sprawdzą się do wykonania domowego peelingu to m.in.:
- olej z pestek czarnej porzeczki
- olej z wiesiołka
- olej z ogórecznika
- olej lniany
Przygotowane wcierki i peelingi najlepiej przechowywać w lodówce maksymalnie do tygodnia.
- Kiedy zaczynamy przygodę z wcierkami, możemy je aplikować na skórę głowy przy co drugim myciu. Efekty zobaczymy po 2-3 miesiącach, dlatego trzeba być systematycznym - zaznaczyła Izabela Bagińska, kosmetolożka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fryzjerskie traumy gwiazd. Marta Wiśniewska: "Wzięłam golarkę taty i wygoliłam sobie pół głowy"
- Radosław Majdan wypowiedział się na temat swoich byłych małżeństw. Czy żałuje związku z Dodą?
- Królowa Elżbieta II doczekała się własnej lalki Barbie. Jej szczegóły zachwycają
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Deepak Sethi/East News