Moda i Uroda

Shikakai - indyjski sposób na silne i zdrowe włosy. Sprawdź, jak możesz zwiększyć ich objętość

Moda i Uroda

Autor:
Teofila
Siewko
Shikakai w miseczce

Shikakai jest ziołowym ekstraktem znanym w ziołolecznictwie indyjskim - ajurwedzie. Od lat stosowany był na włosy, aby poprawić ich kondycję. Z czego robiony jest ekstrakt i jak go używać, aby przynosił efekty?

Co to jest shikakai?

Shikakai to ekstrakt z orzechów acacia concinna, które rosną na terenach Indii i wschodniej Azji. Uznawany jest za roślinę o właściwościach leczniczych, która powszechnie używana jest w ajurwedzie, czyli indyjskiej medycynie. Orzechy są suszone, a następnie mielone na proszek. Ten po rozrobieniu z wodą zmienia się w papkę o lekko kwaśnym pH. To ten produkt dawniej w Indiach stosowany był jako szampon, zanim współczesne kosmetyki stały się popularne. 

Uroda

Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Shikakai - jak stosować maskę ziołową?

Shikakai stosuje się na włosy w celu ich mycia, ale również wzmocnienia. Ponadto wykazuje działanie przeciwłupieżowe, więc może być stosowany w walce z tą dolegliwością. 

20-30 gramów sproszkowanych orzechów miesza się z około 20 ml wody, tak, aby uzyskać konsystencję budyniu. Następnie nanosi się to na włosy i wmasowuje. Taka maska powinna zostać na głowie na około 2-3 minuty, chociaż niektórzy trzymają nawet 30 minut, a bywa, że i godzinę. Silne działanie może jednak rozmiękczyć włosy. Do takiej maski można dodać również naturalny żel aloesowy, dzięki czemu będą one bardziej nawilżone. Po tym czasie zioła należy dokładnie spłukać. Włosy powinny być umyte, oczyszczone, a do tego odżywione. 

Działanie shikakai na włosy

Shikakai ma działanie:

  • oczyszczające - jest to ziołowy szampon,
  • przeciwłupieżowe,
  • odciążające a jednocześnie odżywcze (najlepszy do włosów niskoporowatych, przy wysokoporowatych potrzebne są dodatkowe odżywki),
  • przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek,
  • nawilżające,
  • zwiększające objętość włosów.

Gdzie kupić shikakai?

Shikakai można kupić w sklepach medycyny indyjskiej lub sklepach ziołowych. Za 100 gramów produktu zapłacimy między 10 a 20 zł. Taka gramatura powinna nam starczyć na 3 do 5 masek. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: mirzamlk/Getty Images

Pozostałe wiadomości