Pielęgnacja twarzy i ciała

Jak dbać o dłonie podczas pielęgnacji roślin? Oto sprawdzone patenty doświadczonego ogrodnika

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Praca w ogródku
Kathrin Ziegler/Getty Images Jak przygotować dłonie do pracy w ogródku

Praca w ogrodzie to dla wielu odskocznia od zabieganej codzienności. Dużą satysfakcję dają również nam jej efekty. Niestety pielęgnacja roślin może negatywnie wpłynąć na kondycję dłoni, w końcu to one są głównym narzędziem naszej pracy. Jak odpowiednio zabezpieczyć skórę? O tym opowiedział nam ogrodnik i specjalista od roślin Wojciech Wardecki.

Ochrona dłoni podczas prac w ogrodzie

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie. Jednak, aby prezentował się on tak, jak sobie wymarzymy, trzeba włożyć w to dużo ciężkiej pracy. Niektórzy pielęgnują rośliny, aby mieć wokół siebie estetyczną przestrzeń, a inni traktują tę czynność jako odpoczynek od zabieganej codzienności.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Niezależnie od powodów, dla których zajmujesz się ogrodnictwem, bardzo ważne jest bezpieczeństwo twojej pracy. Szereg czynności, jakie wykonujemy w ogrodzie, może znacząco wpływać m.in. na stan naszych rąk. Skóra dłoni jest bardzo delikatna, warto więc ją odpowiednio zabezpieczyć.

Dłonie ogrodnika - jak o nie dbać?

Nim rozpoczniesz pierwsze prace w ogrodzie, zadbaj o sprzęt ochronny. Mowa tu oczywiście o dobrej jakości rękawicach ogrodowych. Według ogrodnika i specjalisty od roślin Wojciecha Wardeckiego nie można na nich oszczędzać, w końcu dłonie są naszym głównym narzędziem pracy. Jakie modele poleca ekspert?

- Podstawą są dobrej jakości rękawiczki do pracy, które od strony chwytnej są powlekane wytrzymałą i szczelną gumą, odporną na ścieranie i powstawanie pęknięć - opowiada. - Dzięki temu brud nie wnika tak szybko do wnętrza rękawic, a skóra nie ma z nim kontaktu - dodaje ekspert.

Dlaczego w żadnym wypadku nie można pracować bez rękawic? - Rękawice ogrodowe stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami skóry - zaznacza Wojciech Wardecki. - Stanowią barierę z mokrymi liśćmi, sokami roślin z nawozami, preparatami ochrony roślin, olejami do narzędzi, smarami czy innymi nieczystościami, jakie można znaleźć w ogrodach - podkreśla. Dodatkowo sprzęt ochronny zabezpiecza wrażliwą skórę dłoni przed odciskami.

Specjalista zwraca również uwagę na higienę pracy. - Rękawiczki traktuję jak bieliznę. To znaczy, że regularnie je piorę i dbam o ich czystość. Nie dopuszczam do sytuacji, kiedy mokre i zwinięte rękawiczki leżą przez dłuższy czas - wyjaśnia.

Fani ogrodnictwa powinni też skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Ogrodnik podkreśla, że jego faworytem, który pomaga zachować mu zdrowy i schludny wygląd dłoni, jest krem nawilżający. Ekspert nakłada go przed rozpoczęciem pracy. - Ten produkt nie tylko nawilży skórę, ale będzie stanowić pewnego rodzaju cienką warstwę ochronną - radzi.

- Jeśli pojawiają się zgrubienia na skórze, odciski, wtedy sięgam po krem z mocznikiem, który pozwoli mi się pozbyć szorstkiej skóry i zgrubień - podsumowuje doświadczony ogrodnik.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Kathrin Ziegler/Getty Images

Pozostałe wiadomości