Pielęgnacja twarzy i ciała

Ratunku – moja skóra piecze! Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:

W okresie wakacyjnym wiele czasu spędzamy na świeżym powietrzu Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, na naszej skórze mogą pojawić się przykre oparzenia. Podpowiadamy, jak zaradzić im w domowych warunkach.

Oparzenia słoneczne – objawy

Wakacje kojarzą się nam przede wszystkim z ciepłą pogodą i dużą ilością czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Przejażdżki rowerowe, wypoczynek na plaży, zwiedzanie nowych miejsca – to niektóre aktywności, którym wtedy się oddajemy. Nasza skóra jest jednak wtedy mocno eksponowana. Jeśli więc nie zabezpieczymy jej preparatami do opalania z filtrami, możemy nabawić się oparzeń słonecznych.

Objawiają się one, w zależności od stopnia, m.in.:

  • pieczeniem i tkliwością,
  • zaczerwienieniem i schodzącą skórą,
  • pęcherzami wypełnionymi płynem.

Na oparzenia słoneczne narażone są szczególnie osoby o jasnej karnacji. Dla nich więc będą kosmetyki do opalania o większej wartości SPF.

Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi

Także i w przypadku oparzeń słonecznych obowiązuje zasada: lepiej zapobiegać, niż potem leczyć. Pamiętajmy więc o stosowaniu odpowiedniej ochrony. Jeśli już jednak dojdzie do pojawienia się powyższych objawów, należy podjąć odpowiednie kroki.

Przede wszystkim delikatnie schładzamy poparzone przez słońce miejsca, np. wodą. Ważne jednak, by nie była ona zbyt zimna – możemy wtedy doprowadzić do szoku termicznego spowodowanego przez nagłe obniżenie temperatury.

Pomocne w przypadku oparzenia skóry okazują się m.in. maści z alantoiną i pantenolem przyspieszające naprawę uszkodzonej skóry i dbające o jej nawilżenie. Ratunkiem okazują się produkty polecane przez nasze matki i babcie, czyli kefir lub maślanki.

Ważne – nie zapominajmy też, by zadbać o nawodnieniu skóry od środka poprzez picie dużej ilości płynów. Dajmy też skórze czas na regenerację i unikajmy wystawiania jej na słońce.

Zobacz także:

Peeling kawitacyjny w domu. Z tymi wskazówkami to łatwizna

Ujędrniający masaż twarzy nie tylko dla kobiet. Jak wykonać go prawidłowo?

Mgiełki, hydrolaty i wody termalne – letnie niezbędniki, które zapewnią Twojej skórze piękny i zdrowy wygląd

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości