Domowe maseczki na twarz – jak zrobić? Jakie mają właściwości?

Maseczka na twarz
Domowe maseczki na twarz – jak zrobić? Jakie mają właściwości?
Źródło: Mikhail Reshetnikov/EyeEm/Getty Images
Samodzielne wykonane maseczki na twarz to podstawa zdrowej pielęgnacji skóry. Zamiast sięgać po gotowe kosmetyki pełne ulepszaczy i konserwantów, lepiej zastosować w domu swoje mieszanki. W takim przypadku zyskamy pewność, co do naturalnego składu maseczki na twarz.

Domowa maseczka na twarz może być wykonana ze składników, które są dostępne w każdej kuchni. Siła takich preparatów tkwi w prostocie składu i jego naturalnym pochodzeniu. Jeśli czekasz na spektakularne efekty, domowe maseczki na twarz z pewnością zrobią na Tobie pozytywne wrażenie.

Domowe maseczki na twarz – właściwości

Wystarczy przyjrzeć się etykiecie, by zobaczyć, że w dużej ilości nawilżających kosmetyków ze sklepu jest pełno sztucznych substancji, ulepszaczy, konserwantów. Tego problemu nie mamy, gdy zdecydujemy się na domowe maseczki na twarz. W zależności od użytych składników, można dzięki nim szybko rozwiązać wiele problemów z cerą. Przesuszona skóra, trądzik, przebarwienia, zmarszczki - z tymi niedoskonałościami poradzą sobie proste produkty, które można znaleźć w każdej kuchni, np. cytryna, miód, jogurt czy oleje.

Pielęgnacja skóry i włosów

DD_20211112_Wlosy_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pielęgnacja włosów blond
Pielęgnacja włosów blond
SOS dla włosów
SOS dla włosów
Jak chronić cerę zimą?
Jak chronić cerę zimą?

Maseczki na twarz – jak stosować?

Aby pochodzące z maseczki na twarz witaminy i minerały przenikały w głębokie partie skóry, trzeba ją najpierw dobrze oczyścić. Wystarczy zastosować oczyszczający tonik lub delikatny peeling. Czas trzymania maseczki na skórze zależy głównie od intensywności działania użytych składników, lecz najczęściej są one 15-20 minutowe. Domowa maseczka na twarz powinna być zmywana letnią wodą (nie gorącą i nie za zimną). Dla lepszego efektu nawilżenia, po zmyciu maski nakładamy na cerę krem dostosowany do jej rodzaju.

Naturalne składniki użyte do domowej maseczki też mogą uczulać, dlatego ważne jest, aby przed zabiegiem pielęgnacyjnym przeprowadzić próbę uczuleniową. Polega ona na nałożeniu niewielkiej ilości maseczki na mało widoczne miejsce, np. nadgarstek i odczekaniu 24h, aby sprawdzić, czy nie pojawi się tam reakcja alergiczna, np. swędzenie, pieczenie lub zaczerwienienie.

Jak zrobić maseczkę na twarz?

Przygotowując domowe kosmetyki, nie warto eksperymentować. Najlepiej sięgać po sprawdzone przepisy – maseczki na twarz z wypróbowanym składem będą bardziej bezpieczne. Te najbardziej znane i lubiane tworzy się na bazie miodu, cytryny, jogurtu. Stosuje się je jako domowe maseczki na twarz oczyszczające , nawilżające i rozjaśniające. Rozwiązują także problem trądziku, zaskórników czy zmarszczek. Jak zrobić maseczki na twarz z prostym składem? Połącz 2 łyżeczki miodu, 2 łyżeczki jogurtu oraz kilka kropel soku z cytryny, a otrzymasz maskę, która świetnie odżywia skórę suchą, tłustą i mieszaną.

Maseczka z miodu na twarz regeneruje, wygładza i ujędrnia. Z kolei cytryna hamuje powstawanie zmarszczek, likwiduje przebarwienia, a także wzmacnia naczynia krwionośne. Jogurt świetnie złuszcza, oczyszcza oraz łagodzi podrażnienia.

Osobom, które cenią naturalne odświeżenie spodoba się też maseczka z jajka na twarz . Wystarczy wymieszać białko, żółtko i łyżkę oleju kokosowego. Jajko doskonale regeneruje naskórek, dba o jędrność cery i oczyszcza ją z zaskórników.

Coraz popularniejsza staje się maseczka z aktywnym węglem. Aby ją wykonać, należy rozgnieść 2 tabletki węgla i połączyć je z kilkoma kroplami wody mineralnej i łyżeczką jogurtu greckiego. Pozostawiona na twarzy przez 15 min oraz stosowana 2 razy w tygodniu maska sprawi, że zanieczyszczona skóra będzie odświeżona, znikną z niej również podrażnienia i wypryski.

Ciekawą propozycją są maseczki na twarz z olejów. To bogate źródło kwasów tłuszczowych oraz witamin – olejki są prawdziwym hitem w pielęgnacji skóry twarzy. Dogłębnie nawilżają i odświeżają cerę. Domowe maseczki na twarz z olejami poradzą sobie z problematycznymi wypryskami czy oznakami upływającego czasu w postaci zmarszczek. Najczęściej stosuje się kokosową maseczkę, która niweluje wypryski (2 łyżki oleju kokosowego mieszamy z łyżeczką sody oczyszczonej) lub głęboko nawilża i odmładza (1 łyżeczkę oleju kokosowego mieszamy z łyżeczką miodu i kilkoma kroplami soku z cytryny).

Maseczki na twarz z owoców

Kwasy owocowe mają bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry. Naturalna dawka składników odżywczych z owoców to gwarancja zdrowej cery na co dzień. Przepisy na maseczki z owoców:

  • Winogronowa (dokładnie oczyszcza) – miksujemy na gładką papkę winogrona wraz z pestkami, pozostawiamy na 20 min.
  • Jabłkowa (złuszcza i rozświetla) – jabłko myjemy, obieramy i ścieramy na tarce, dodajemy łyżkę płatków owsianych, pozostawiamy na 15 min.
  • Bananowa (ujędrnia i nawilża) – miąższ rozgniatamy lub miksujemy na papkę, pozostawiamy na 15 min.
  • Morelowa (regeneruje i łagodzi podrażnienia) – miąższ z dwóch moreli miksujemy na papkę, pozostawiamy na 15 min.
  • Maseczka z awokado na twarz (napina i delikatnie natłuszcza) – miąższ z połówki awokado rozgniatamy, dodajemy łyżeczkę oliwy z oliwek i łyżeczkę śmietany, pozostawiamy na 20 min.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości