Czarne mydło – właściwości są imponujące, choć jego wygląd może wydawać się dziwny. Ten skarb kosmetyki naturalnej rodem z Maroka to świetna alternatywa dla tradycyjnego mydła, żelu do mycia twarzy, a nawet pianki do golenia. Czarne mydło – jak stosować ten oryginalny kosmetyk?
Właściwości czarnego mydła mogą Cię zaskoczyć. Produkt jednocześnie oczyszcza i nawilża skórę. Odmładza i rozjaśnia blizny. To efekt działania naturalnych składników – oliwek bogatych w witaminy i cenione w kosmetyce składniki. Z kolei czarne mydło do włosów to nienajlepszy pomysł, jednak stosowane do twarzy będzie rewolucją w Twojej pielęgnacji.
Czarne mydło – naturalny kosmetyk z Maroka
Czarne mydło (Savon Noir) to tradycyjny produkt pielęgnacyjny wywodzący się z Maroka. Wykonuje się je zaledwie z dwóch składników: zmiażdżonych czarnych oliwek i zmydlonej oliwy.
Choć nazywane jest czarnym, jego kolor można określić raczej jako ciemnobrązowy, czasem karmelowy. Marokańskie czarne mydło w kostce lub czarne mydło w płynie nie występuje wcale. Kosmetyk ma konsystencję gęstej masy, która rozpuszcza się pod wpływem ciepła dłoni. Zazwyczaj jest sprzedawane w plastikowych pojemnikach, podobnie jak na przykład maski do włosów.
Widziałeś w drogerii czarne mydło w kostce? Zapewne było to mydło afrykańskie, wykonywane z olejów roślinnych i wypiekanych strąków drzewa kakaowego lub popiołu z kakaowca. Też jest produktem naturalnym, choć z marokańskim Savon Noir nie ma wiele wspólnego.
Czarne mydło – właściwości
Zastosowanie czarnego mydła jest naprawdę szerokie. Właściwie można się nim myć od stóp do głów. Jego właściwości docenili miłośnicy naturalnej pielęgnacji na całym świecie. Wiele firm importuje czarne mydło z Maroka, dzięki czemu bez trudu dostaniesz je również w Polsce.
Czym szczególnym wyróżnia się czarne mydło marokańskie?
Ze względu na całkowicie naturalny skład jest idealnym produktem do mycia twarzy. Świetnie sprawdzi się w przypadku skóry alergicznej i atopowej. Dzięki zawartości witaminy E działa wygładzająco, antyoksydacyjnie i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników – te właściwości docenią posiadaczki cery dojrzałej. W przypadku cery tłustej, Savon Noir dokładnie oczyści twarz z sebum, nie powodując zatykania porów.
Chcesz stosować czarne mydło, a trądzik może być przeciwwskazaniem? Absolutnie nie! Czarne mydło na trądzik to również dobry pomysł – oczyści skórę i delikatnie złuszczy martwy naskórek, nie zaogniając stanów zapalnych. Dodatkowo rozjaśni przebarwienia i przyspieszy proces gojenia się zmian skórnych. Dlatego bez obaw możesz sięgnąć po marokańskie mydło, nawet jeśli masz cerę problematyczną.
John Burke Photographer/Getty Images
Czarne mydło – jak stosować na skórę
Jeśli planujesz stosować czarne mydło do twarzy, początkowo możesz mieć pewne obawy. Jak poradzić sobie z tą gęstą, ciemną pastą? Wbrew pozorom czarne mydło jest łatwe w użyciu. Wystarczy zwilżyć twarz i nanieść na nią odpowiednią ilość produktu – odpowiadającą objętością orzechowi laskowemu. W kontakcie z wodą produkt łatwo się pieni, ułatwiając mycie. Twarz należy dokładnie masować, a następnie spłukać resztki mydła. Pomocniczo możesz używać silikonowych szczoteczek do twarzy, dzięki którym lepiej oczyścisz pory skóry.
Jeśli chcesz wykorzystać złuszczające właściwości czarnego mydła, możesz zastosować je w formie maseczki na stopy. Należy nałożyć warstwę produktu i pozostawić na 10 minut. Następnie chwilę masować i spłukać.
To nie wszystkie zastosowania naturalnego kosmetyku. Czarne mydło marokańskie można używać również do golenia zamiast pianki – sprawdzi się zarówno w przypadku męskiego zarostu, jak i depilacji nóg u pań. Produkt zmiękcza włoski oraz delikatnie pielęgnuje skórę po goleniu.
Czarne mydło do włosów?
Czarne mydło – jak stosować je na włosy? Czy to dobry pomysł? Czyste czarne mydło nie jest polecane do codziennej pielęgnacji włosów ze względu na mocno zasadowy odczyn. Może przez to podrażniać skórę głowy i powodować silne uczucie ściągnięcia. Wprawdzie na rynku są dostępne „czarne mydła” do włosów, jednak z prawdziwym marokańskim mydłem nie mają wiele wspólnego. To tak naprawdę szampony w nietypowej formie pasty, które można bez obaw stosować na włosy.
Jeśli jednak chcesz spróbować wykorzystać czarne mydło na włosy, potraktuj je jako peeling do skóry głowy, który można wykonywać jedynie od czasu do czasu. Na co dzień natomiast skorzystaj z pielęgnujących właściwości mydła marokańskiego, stosując je do mycia twarzy i ciała.
Zobacz też inne mydła:
Mydło do mycia włosów – jak je stosować? Zasady
Mydło aleppo - skład, właściwości i zastosowanie
Mydło kastylijskie - co to jest? Właściwości i zastosowanie
Zobacz video: Najdroższe mydło świata. Kostka zawiera 17 gramów czystego złota i 4 gramy diamentu
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto