Mycie twarzy olejem – jak działa i kto powinien spróbować?

olejowanie skóry twarzy kobiety
Srdjan Pavlovic/Getty Images
Źródło: E+
Mycie twarzy olejem to szansa na dokładną pielęgnację bez podrażnień. Olej nakładany na skórę dobrze łączy się z zanieczyszczeniami znajdującymi się na twarzy, dzięki czemu usuwanie pozostałości makijażu staje się wyjątkowo proste.

Mycie twarzy olejem uznawane jest za jeden z hitów w pielęgnacji skóry. Polecane jest szczególnie osobom o cerze wrażliwej, ale rozwiązania tego spróbować może właściwie każdy. Mycie twarzy olejem, w przeciwieństwie do kosmetyków, które często zawierają silne detergenty, nie podrażnia skóry i nie usuwa z niej całego sebum.

Na czym polega mycie twarzy olejem?

Mycie twarzy olejem inaczej określane jest mianem olejowania twarzy. To w ostatnich latach bardzo popularny zabieg pielęgnacyjny, który wiele kobiet włączyło do swoich codziennych rytuałów. Mycie twarzy olejem kokosowym lub lnianym nie ingeruje w pH skóry i nie podrażnia jej, dzięki czemu rozwiązanie to dobrze sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej, problematycznej, ze stanami zapalnymi.

Mycie twarzy olejem działa na bardzo prostej zasadzie. Olej nakładany na twarz miesza się dobrze z sebum i zanieczyszczeniami oraz produktami do makijażu. Usunięcie oleju powoduje więc automatyczne oczyszczenie twarzy bez konieczności nakładania na skórę innych, silniejszych substancji myjących. Dodatkowo mycie twarzy olejem lnianym lub innymi nie powoduje usunięcia z twarzy całego sebum. Dzięki temu skóra nie zostaje pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Warto także pamiętać, że usunięcie ze skóry całej warstwy sebum skłania organizm do jego wzmożonej produkcji, co skutkuje przetłuszczaniem się skóry.

Jak wykonać mycie twarzy olejem?

Mycie twarzy olejem to bardzo prosty zabieg, który z powodzeniem można włączyć do codziennej pielęgnacji. Kilka kropel olejku nakłada się na twarz, następnie wykonuje się delikatny masaż skóry. Po masażu należy przyłożyć do skóry (najlepiej na kilka minut) mokry, lecz ciepły ręcznik do twarzy. Zabieg ten pozwoli otworzyć pory i ułatwi głębokie oczyszczenie twarzy. Po kilku minutach należy wytrzeć twarz ręcznikiem. Zabieg masażu należy powtórzyć drugi raz. Po nim trzeba dokładnie wytrzeć twarz mokrym ręcznikiem. Aby zamknąć pory, na sam koniec należy przemyć twarzy czystą wodą lub nałożyć na nią zmoczony, zimny ręcznik.

Czy każdy może myć twarz olejem?

Mycie twarzy olejem lnianym lub rycynowym jest polecane do większości typów cery. W przypadku cery suchej pozwala lepiej nawilżyć skórę. Olejki w tym przypadku sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż silne kosmetyki myjące, które zawierają detergenty wysuszające skórę. W przypadku skóry mieszanej oraz tłustej mycie twarzy olejem może działać wspierająco w regulowaniu procesów wydzielania sebum (właśnie dzięki temu mycie twarzy olejem nie usuwa ze skóry całej jego warstwy). W przypadku skóry wrażliwej oraz trądzikowej znaczenie ma zarówno antybakteryjne działanie olejku, jak i niska inwazyjność samego zabiegu.

Jedynie posiadaczki cery naczynkowej powinny do zabiegu oczyszczania twarzy olejem podchodzić z pewną rezerwą. Wszystko zależy co prawda o tego, jak na taką metodę zareaguje skóra, natomiast istnieje ryzyko, że rozszerzanie porów, przez rozgrzanie twarzy oraz pocieranie jej ręcznikiem, sprawi, że skóra stanie się bardziej zaczerwieniona, a naczynka będą jeszcze bardziej skłonne do pękania.

Mycie skóry olejem – nie tylko oczyszczanie

Mycie skóry olejem nie jest wyłącznie zabiegiem oczyszczającym. Substancje zawarte w poszczególnych olejkach mają również wpływ na elastyczność skóry, jej jędrność i zdrowy wygląd. Tego typu efekty działania olejków można zobaczyć jednak dopiero po dłuższym czasie. Konieczne jest również regularne stosowanie tej metody pielęgnacji. Inaczej olejek nie jest w stanie zadziałać na głębsze warstwy skóry.

Jakimi olejkami myć skórę twarzy?

Mycie skóry olejem kokosowym czy lnianym to spore uproszczenie, choć do samego oczyszczania można stosować np. olej kokosowy. W tego typu pielęgnacji wykorzystuje się najczęściej określone mieszanki olejów. Najlepiej, aby były one dostosowane do indywidualnych potrzeb danej skóry. Popularne mieszanki olejów to olejki wykorzystujące olej bazowy (np. lniany, z pszenicy, z awokado) zmieszany z olejem rycynowym. Poleca się m.in.:

  • do skóry suchej – 90% oleju bazowego oraz 10% oleju rycynowego
  • do skóry normalnej – 80% oleju bazowego oraz 20% oleju rycynowego
  • do skóry tłustej – 70% oleju bazowego oraz 30% oleju rycynowego

Polecane oleje bazowe:

  • skóra sucha – olej makadamia, olej arganowy, olej z kiełków pszenicy
  • skóra normalna – olej z awokado, olej z dzikiej róży
  • skóra tłusta – olej z czarnuszki, olej konopny, olej lniany

Zobacz też:

Jak pozbyć się obrzęku twarzy? Oto najlepsze domowe sposoby na opuchliznę

Najlepsze zabiegi na twarz. Dermatolog: "Żeby dobrze się czuć i wyglądać, najlepiej być zakochanym"

Skinimalism – trend, w którym mniej znaczy więcej

Zobacz video: Trening twarzy czyli naturalne odmładzanie

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!