Jednym ze skutecznych sposobów oczyszczania skóry głowy z zanieczyszczeń jest mycie włosów mydłem. Oczywiście tak samo, jak w przypadku szamponów, używane do codziennej pielęgnacji mydło powinno być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb. Warto wybierać takie produkty, które mają naturalny skład, czyli są wytwarzane na bazie naturalnych olejków. W wielu sklepach internetowych można trafić na atrakcyjne oferty mydeł do mycia włosów, które nie tylko nie zawierają zbędnych dodatków w składzie, lecz także są ręcznie robione. Sam proces oczyszczania skóry głowy może być początkowo trochę skomplikowany, nie można jednak poddawać się zbyt szybko – dobra technika i przestrzeganie podstawowych zasad stosowania mydła do mycia włosów sprawią, że używanie tego kosmetyku szybko wejdzie ci w nawyk.
Mydło do mycia włosów – kiedy warto po nie sięgać?
Mydło do mycia włosów z powodzeniem zastąpi każdy szampon, jeśli tylko zostanie dobrane odpowiednio do potrzeb skóry głowy. Wybierając naturalne produkty, pakowane w ekologiczne opakowania z papieru, w prosty sposób można ograniczyć zużywanie plastiku. To jednak nie tylko kwestia ekologii, lecz także ekonomii – kostki zazwyczaj starczają na dłuższy czas niż tradycyjne szampony ze względu na to, że do umycia całej głowy wystarczy tylko odrobina produktu.
Ręcznie robione mydła do mycia włosów są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z podrażnieniami skóry głowy po stosowaniu drogeryjnych szamponów. Są polecane również wszystkim tym, którzy mają duże skłonności do reakcji alergicznych lub borykają się z łupieżem. Mycie włosów mydłem pozwala także ograniczyć ich przetłuszczanie się, a według niektórych, przy dłuższym stosowaniu, pozwala również wydłużyć czas między kolejnymi myciami. Mydło o dobrym składzie zadziała jak produkt 2 w 1, łączy bowiem w sobie działanie szamponu i odżywki do włosów, co również pomoże zaoszczędzić kilka minut w ciągu dnia. Z tego też powodu warto sięgać po produkty przeznaczone do pielęgnacji do włosów – mycie włosów szarym mydłem lub mydłem w płynie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i może skołtunić włosy, utrudniając ich późniejsze rozczesywanie.
Mydło do mycia włosów jest niezastąpione również w trakcie podróży, zwłaszcza, kiedy do dyspozycji pozostaje jedynie bagaż podręczny. Może pełnić wtedy funkcje zarówno szamponu, jak i produktu do mycia całego ciała (w tej roli świetnie sprawdzi się czarne mydło lub mydło aleppo), a co najważniejsze, jest w kostce, a to oznacza, że nie wlicza się go do innych płynnych kosmetyków. Jego miejsce może zająć wtedy ulubiony tonik czy krem do twarzy.
Regularne mycie włosów mydłem przynosi naprawdę zaskakujące efekty. Już po kilku myciach włosy powinny być dobrze nawilżone i podniesione u nasady, a skóra głowy odpowiednio oczyszczona i zdezynfekowana. Na pierwszy rzut oka widać ich lepszą kondycję i blask.
Mycie włosów mydłem – jak to zrobić? Krok po kroku
- Dokładnie zmocz włosy, tak aby ociekały wodą.
- Namocz mydło i delikatnie pocieraj nim o włosy. Rób to zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, czyli od nasady do dołu, aby niepotrzebnie ich nie połamać. Pamiętaj, że mokre włosy są bardzo podatne na uszkodzenia.
- Kiedy dokładnie pokryjesz mydłem całą ich powierzchnię, odłóż kostkę i palcami zacznij delikatnie masować skórę głowy aż do uzyskania piany. Możesz delikatnie zmoczyć włosy, jeśli potrzeba.
- Dokładnie wymasuj głowę, spłucz mydło.
- Jeśli chcesz, możesz powtórzyć wszystkie czynności, jednak wtedy przed kolejnym spłukaniem mydlin pozostaw je na włosach przez kilka minut – oleje znajdujące się w składzie naturalnego mydła zadziałają jak odżywka.
- Do ostatniego płukania włosów użyj letniej wody, która pomoże domknąć łuski włosowe.
Mydło do mycia włosów a płukanka octowa
Po użyciu niektórych mydeł do mycia włosów konieczne jest także zastosowanie kwaśnej płukanki octowej (lub octowo-ziołowej), która pomoże zneutralizować zasadowy odczyn produktu. Przygotowanie takiej płukanki jest niezwykle proste i tanie, można zrobić ją samodzielnie w kilka minut w takiej ilości, aby mieć jej zapas i po prostu sięgać po nią po każdym myciu głowy.
Płukanka octowa to nic innego jak mieszanka wody z octem. Dla włosów normalnych zaleca się płukanki przygotowane w proporcji 2 łyżki octu na 0,5 litra wody. Takie proporcje warto zachować również na samym początku stosowania mydła, a następnie modyfikować je według potrzeb. Jeśli po użyciu mydła do mycia włosów i kwaśnej płukanki włosy będą tłuste i matowe, oznacza to, że trzeba nieco zwiększyć ilość octu w całej mieszance. Suche włosy są natomiast sygnałem, że octu może być zbyt dużo.
Zobacz wideo: Domowe maseczki na włosy
Zobacz też:
Jak dbać o paznokcie, by wyglądały zdrowo? Sprawdzone sposoby
Domowy płyn do mycia naczyń. Jak wykonać go krok po kroku?
Od recenzenta pachnideł do twórcy spersonalizowanych zapachów. Jak samemu zrobić perfumy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto