Jaki wpływ na cerę ma sok z cytryny? Czy warto jej używać?

Cytryny na stole
Cytryny na stole
Źródło: twomeows/Getty Images

Jak się okazuje cytryny nie może zabraknąć nie tylko w kuchni, ale też w łazience. Jej niesamowite właściwości zauważono już wcześniej, przez co obecność soku z cytryny zauważyć można w niejednym kosmetyku. Czy nakładanie cytryny na twarz jest bezpieczne?

Cytryna w kosmetyce - do czego się ją stosuje

Żółty owoc jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce. Dzieje się tak, ponieważ cytryna bogata jest w składniki odżywcze. Witamina C, znana jest z właściwości wzmacniających barierę hydrolipidową, uelastyczniających naczynia krwionośne, a przede wszystkim antyoksydacyjnych. Cytryna neutralizuje również wolne rodniki, które wywołują stany zapalne zarówno na zewnątrz organizmu (niszcząc strukturę skóry, sprawiając, że staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki), jak i wewnątrz. Oprócz witaminy C, cytryna zawiera witaminę A i B, wapń, potas, fosfor, sód, magnez, żelazo i kwasy organiczne. Kwas cytrynowy, wykorzystywany jest przy produkcji kosmetyków złuszczających i rozjaśniających skórę.

Skórka cytryny ma w sobie antyseptyczne olejki. Znaleźć je można w tonikach dla skóry tłustej i trądzikowej, a także w serach zapobiegających powstawaniu wyprysków. Od lat wykorzystuje się cytrynę do pielęgnacji paznokci. Moczenie dłoni w wodzie z rozcieńczonym w niej sokiem z cytryny to świetny sposób na wzmocnienie i rozjaśnienie płytki. Cytryna bywa także środkiem wybielającym zęby, stosowanym głównie w warunkach domowych. Kwas zawarty w owocu przyczynia się do rozpuszczania osadu nazębnego. Metoda to nie jest jednak w pełni bezpieczna i rekomendowana przez lekarzy, ponieważ może prowadzić do osłabienia szkliwa i dziąseł. Kolejnym zastosowaniem soku z cytryny są płukanki do włosów blond, które pomagają naturalnie rozjaśnić kosmyki. Kobiety rzadko decydują się wykonać samodzielnie ten zabieg.

Cytryna - kto nie powinien jej stosować?

Mimo wielu pozytywnych właściwości cytryny nakładanej na twarz, nie każdy powinien ją stosować. Sok z cytryny, nieodpowiednio rozcieńczony i bezpośrednio nałożony na skórę, może spowodować reakcje alergiczne, podrażnienia, ponadto może osłabiać barierę hydrolipidową naskórka, a nawet całkowicie go wysuszać. Cytryna może również zwiększać wrażliwość skóry na promienie UV. Z tego względu nie należy nakładać jej przed wyjściem na zewnątrz, gdzie słońce może oświetlić naszą skórę, ponadto konieczne jest stosowanie kremu z wysokim filtrem (SPF 30 lub SPF 50).

Cytryna naturalnym lekiem na zmarszczki

Kobiety od lat zmagają się ze zmarszczkami, które skutecznie obniżają ich samoocenę. Producenci wielu kosmetyków zauważają, że cytryna ma właściwości przeciwzmarszczkowe, jednak nie jest to prawda. Elastyczność skóry zmniejsza się z powodu spadku ilości kwasu hialuronowego w skórze. Cytryna natomiast zawiera witaminę C, która zmarszczek nie niweluje, nie spłyca, ale zapobiega ich powstawaniu. Po zastosowaniu owocu na twarz możemy zauważyć poprawę napięcia skóry, jednak najlepszą ochroną przed szybkim starzeniem się skóry jest częste nawilżanie skóry oraz chronienie jej przed działaniem promieni słonecznych.

Zobacz także:

Dermatolog obala mity o pielęgnacji skóry twarzy
Źródło: x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości