Krem z cynkiem to częsty wybór osób, które borykają się z trądzikiem. Jednak nie tylko skóra problematyczna potrzebuje tego składnika. Sprawdź, na co działa krem cynkowy.
Krem do twarzy z cynkiem – właściwości
Krem z cynkiem działa przede wszystkim oczyszczająco i regenerująco, dzięki neutralizowaniu wolnych rodników przez przeciwutleniacze. Jeśli twoja cera jest podrażniona, krem z tlenkiem cynku pomoże ją złagodzić . Jego działanie jest w pełni bezpieczne także dla cery wrażliwej i suchej. Najczęściej krem z cynkiem stosuje się zimą, kiedy skóra odczuwa podrażnienia związane z niską temperaturą lub silnym wiatrem, doskonale poradzi sobie jednak także z podrażnieniami wywołanymi przez promienie słoneczne oraz zanieczyszczenia powietrza. Jest to szczególnie ważne podczas ostrego słońca latem oraz zimą, np. podczas pobytu w górach.
Jeśli lubisz intensywnie się opalać, krem z cynkiem pomoże w regeneracji skóry . Cynk w kremie świetnie sprawdza się dla osób, które mają skórę atopową. Ponadto może działać jak opatrunek, gdyż przyspiesza gojenie się ran. Cynk wykorzystywany jest także jako substancja przeciwzmarszczkowa, można go zatem znaleźć w kremach o działaniu odmładzającym. Skóra staje się mniej wiotka dzięki przeciwutleniaczom zawartym w cząsteczkach tej substancji. Zwiększenie elastyczności i sprężystości skóry to z kolei zasługa większej produkcji kolagenu, którą wspomaga cynk. Krem z cynkiem działa także rozjaśniająco, pomaga uporać się z przebarwieniami skóry, wyrównuje jej kolor i przywraca naturalny odcień.
Krem z cynkiem dla niemowląt – zastosowanie
Skóra u niemowląt jest delikatna i wrażliwa, dlatego warto szybko reagować na wszelkie zmiany skórne. Jeśli u dzieci często występują odparzenia, warto wybrać krem z cynkiem . Cynk znajduje się nie tylko w kremach, ale także w maściach, pudrach i zasypkach. Jest w pełni bezpieczny dla skóry dzieci, dlatego często lekarze dermatolodzy zapisują dermokosmetyki lub kosmetyki zawierające ten składnik. Przywraca on właściwe pH skóry oraz sprawia, że rany szybciej się goją. Na co dzień dla dzieci, które nie mają problemów skórnych, można stosować krem do pupy bez cynku.
Krem cynkowy na trądzik
Trądzik często kojarzy się ze skórą osób w wieku dojrzewania, ale problem ten dotyka także dorosłych kobiet i mężczyzn. Cynk w kremie to doskonały składnik dla cery problematycznej. Krem z cynkiem do twarzy pomaga złagodzić stany zapalne oraz przyspiesza leczenie trądziku. Jego regularne stosowanie działa na skórę przeciwzapalnie i oczyszczająco, pomaga w eliminacji zaskórników i innych niedoskonałości cery. Poza kosmetykami przeznaczonymi dla cery trądzikowej, cynk zawarty jest także w lekach i suplementach. W ich stosowaniu trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż preparaty tego typu mogą podrażniać układ pokarmowy.
Krem z cynkiem – nie tylko do twarzy
Cynk jako składnik kosmetyków świetnie radzi sobie z podrażnieniami okolic intymnych. Eliminuje ból oraz działa regeneracyjnie. Jeśli masz problemy z podrażnieniami po depilacji czy odparzeniami skóry w okolicach intymnych, warto zastosować właśnie krem z cynkiem. Kosmetyki z cynkiem działają także przeciwłupieżowo oraz pomagają w walce z łysieniem. Cynk wzmacnia włosy, zapobiega przesuszaniu i przywraca równowagę w natłuszczeniu. Dzięki temu wypada mniej włosów i wydzielają one mniej łoju.
Co wchodzi w skład kremu z cynkiem?
Na etykiecie opakowań kosmetyków możesz znaleźć np. węglan cynku . Składnik ten działa łagodząco na stany zapalne skóry. Najczęściej występuje w preparatach do cery trądzikowej.
Krem z tlenkiem cynku ma działanie oczyszczające. Świetnie radzi sobie z zaskórnikami, matuje skórę oraz łagodzi podrażnienia. Wskazany jest dla osób z cerą wrażliwą, a także dla dzieci. Właściwości tlenku cynku działają także jako filtr promieni UVA i UVB.
Wśród składników na etykiecie kosmetyków do twarzy można znaleźć także siarczan cynku , który również działa oczyszczająco na cerę trądzikową. Z kolei związki takie jak undecylenian cynku i pirytionian cynku znajdują się w kosmetykach przeciwłupieżowych.
Dieta bogata w cynk
Cynk można dostarczyć do organizmu nie tylko poprzez odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Warto wspomóc się dietą bogatą w ten składnik. Najlepiej wybierać produkty pochodzenia zwierzęcego, które powodują, że cynk wchłania się szybko i intensywnie. Źródłem cynku jest mięso oraz ryby. Warto wzbogacić dietę w wołowinę, jajka, mleko oraz owoce morza. Cynk zawarty w tych produktach spożywczych będzie działał pozytywnie na układ pokarmowy, a także odżywi włosy, paznokcie oraz skórę.
Zobacz wideo:
Zobacz także:
- Olejek tymiankowy - właściwości prozdrowotne, zastosowanie w kuchni i kosmetyce
- Czy mężczyźni potrafią zatroszczyć się o swój wygląd? "Jeśli kobieta o siebie dba, to partner idzie w jej ślady"
- Szampon rumiankowy – pielęgnacja i rozjaśnianie włosów. Jak go zrobić w domu?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Maya23K/Getty Images