Przepisy kulinarne

Olejek tymiankowy - właściwości prozdrowotne, zastosowanie w kuchni i kosmetyce

Przepisy kulinarne

Autor:
Adrian
Adamczyk
hmproudlove/Getty ImagesOlejek tymiankowy

Tymianek jest dobrze znany jako przyprawa, zwłaszcza do mięsa i grzybów. To ziele ma jednak o wiele więcej zastosowań. Susz i olejek tymiankowy są wykorzystywane m.in. w kosmetyce i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Sprawdź, jak jeszcze działa olejek tymiankowy.

Tymianek to roślina szczególnie popularna w kuchni śródziemnomorskiej. Ryby, sałatki, pieczone warzywa to dania doprawiane najczęściej tymiankiem. To ziele używane jest na surowo lub po wysuszeniu do pieczenia, smażenia lub bez poddawania go obróbce cieplnej. Szerokie zastosowanie w kuchni nie jest jedynym w przypadku tymianku, używa się go też do produkcji wyrobów kosmetycznych czy farmaceutycznych. Najczęściej tymianek w tych dziedzinach spotyka się w postaci olejku eterycznego.

Olejek tymiankowy - niedoceniony produkt

Olejek tymiankowy wytwarzany z tymianku ma wiele prozdrowotnych właściwości. Zazwyczaj mówi się o nim jako o naturalnym antybiotyku, gdyż posiada silne właściwości antybakteryjne. Można stosować go także m.in. w chorobach pęcherza, chorobach dróg oddechowych i wspomagająco w niektórych chorobach skóry.

Stosowanie oleju tymiankowego w postaci suplementu może być trudne ze względu na silny, charakterystyczny zapach tego preparatu. Olejek tymiankowy stosuje się na kilka sposobów (m.in. do kąpieli czy podczas inhalacji).

Olej tymiankowy - skład

Szczególnie interesujący jest skład olejku tymiankowego, który obfituje w związki pozytywnie wpływające na organizm. Do najważniejszych zaliczyć można:

 • karwakrol;
 • tymol;
 • borneol;
 • α-terpinenlinalol;
 • α-pinen;
 • α-tujon;
 • paracymen.

Synergiczne działanie tych składników pozwala na przeciwdziałanie różnym dolegliwościom, które dotykają organizm.

Olejek tymiankowy - właściwości prozdrowotne

Efekt prozdrowotny olejku tymiankowego zauważyć można na wielu płaszczyznach. Do najważniejszych zalicza się:

 • Działanie antyseptyczne - olejek doskonale sprawdza się w postaci preparatu o właściwościach bakteriobójczych i łagodzących stany zapalne. Posłużyć może jako związek do odkażania ran.
 • Działanie moczopędne - stosowanie olejku wspomaga pracę nerek. Zwiększa się podaż wydalanego moczu, co sprzyja redukcji obrzęków. Taki efekt korzystnie wpływa na redukcję masy ciała i obniża ciśnienie tętnicze.
 • Działanie przeciwpasożytnicze - stosowanie olejku pomaga w usuwaniu bakterii i pasożytów zagnieżdżonych w układzie pokarmowym. Sprzyja to zwalczaniu zatruć i redukcji objawów, takich jak biegunki, wymioty, gazy jelitowe.
 • Działanie przeciwreumatyczne - reumatyzm to choroba stawów wynikająca z obniżenia sprawności tkanki łącznej, co jest częstym rezultatem zbyt dużego stężenia kwasu moczowego w stawach (dna moczanowa). Podawanie olejku tymiankowego sprzyja wydalaniu moczu, który posiada w składzie kwas moczowy. Stosowanie oleju wspomaga leczenie farmakologiczne i powinno łagodzić objawy reumatyzmu.

Gdzie można spotkać olejek tymiankowy?

Efekt leczniczy olejku tymiankowego ma działanie wielokierunkowe. Dlatego wyrób ten znalazł zastosowanie w branżach: gastronomicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej i zapachowej.

Najczęściej można go spotkać w postaci:

 • olejku do inhalacji;
 • kosmetyków do cery przetłuszczającej się;
 • płukanki do ust;
 • jako preparat przeciwgrzybiczy;
 • olejek zapachowy do ciast;
 • przyprawa do wielu potraw.

Olej tymiankowy - jak stosować?

Olejek tymiankowy do picia

Aby doświadczyć prozdrowotnego wpływu rośliny na organizm, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można spożywać wyrób na bazie tymianku. Gdy chcemy spożywać go doustnie, należy przygotować miksturę na bazie zakupionego olejku. Zazwyczaj dodaje się ok. 5 kropli na szklankę przegotowanej wody z dodatkiem cytryny. Często przygotowuje się również napar - roślinę zalewa się gorącą wodą i spożywa jak herbatę.

Olejek tymiankowy do inhalacji - czy to dobry pomysł?

Jednak najkorzystniej będzie wykorzystać olejek tymiankowy w postaci kropel dodawanych do inhalacji. Jego działanie szczególnie pobudza górne drogi oddechowe, w związku z czym idealnie sprawdzi się jako domowy sposób na pozbycie się kaszlu czy kataru. Należy dodać do wrzątku 5-15 kropel olejku i wdychać przez ok. 20 minut. Taka terapia zdecydowanie przyniesie ulgę zatkanemu nosowi.

Olej tymiankowy ze względu na swój oryginalny zapach jest stosowany nie tylko do leczenia, ale także w aromaterapii w łagodzeniu stresu i napięcia nerwowego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Oleje tłoczone na zimno

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: hmproudlove/Getty Images

Pozostałe wiadomości