Medycyna estetyczna - dawniej i dziś. Kobiety od zawsze cierpiały dla urody

525A4440 Duży_Easy-Resize
Źródło: Dzień Dobry TVN
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pojęcie medycyny estetycznej nie jest tzw. znakiem naszych czasów. Już w starożytności istniał silny kult piękna, a kobiety korzystały z różnorodnych zabiegów. Co były w stanie zrobić, by wpisać się w dany kanon? O czym marzą dziś? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN lekarz medycyny estetycznej, Maciej Panek.

Narodziny kultu wyglądu zewnętrznego

Mówi się, że operacje plastyczne są znakiem naszych czasów. Jednak okazuje się, że historia kanonów piękna sięga epoki starożytności. - Choć zabiegi korygujące urodę różniły się znacząco od dzisiejszych, przyświeca im jeden wspólny cel - poprawa wyglądu zewnętrznego - wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej, Maciej Panek.

- Ideał kobiety był całkowicie inny niż teraz. Tam zwracano uwagę na kobietę o obfitych kształtach, co doskonale pokazuje figura bogini Wenus (...) płodna, atrakcyjna - taką kobietę mężczyźni pożądali - dodaje. W Egipcie wykonywano peelingi, plastry z cytrusów i kąpiele w mleku, które zapoczątkowała Kleopatra. - Kwaśne mleko wpływa na poprawę wyglądu skóry - podkreśla ekspert.

Jak zmieniały się kanony piękna?

Operacje plastyczne zapoczątkowano w latach 50. XX wieku. - Tu możemy śmiało powiedzieć o Marilyn Monroe (...) poprawiła sobie nos, który nadał jej szlachetności, wszczepiła sobie implant w bródkę, który poprawił jej owal twarzy, no i implanty piersi też miała. Później poprawiła je płynnym silikonem, który był bardzo niebezpieczny - wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej. Oprócz tego wykonywano też zabiegi korekcyjne - wycinanie żeber czy korygowanie żuchwy.

Warto również wspomnieć o tzw. kanonach piękna, do których dążyły kobiety w poszczególnych dekadach XX wieku. W latach 20. królowały krótkie fryzury, a w modzie była androgynia. W latach 60. królowały duże biusty, talia osy i obfite kształty. - Co 10 lat ten kanon się zmieniał. W latach 70. była moda na "fit kobiety". Cindy Crawford, która eksponowała długie nogi, wąskie ramiona, więc to wszystko się zmieniało - podkreśla Maciej Panek.

Medycyna estetyczna w przyszłości

O czym kobiety marzą dziś w związku z wyglądem? Według specjalisty duży wpływ na wizerunek mają influencerki. Wiele z nich stara się normalizować kobiece ciało m.in. poprzez pokazywanie rozstępów, cellulitu czy trądziku. W jakim kierunku będzie rozwijać się medycyna estetyczna?

- Myślę i mam nadzieję, że medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna będą szły w kierunku tzw. szlachetnej twarzy. To są wysokie czoła, harmonijne nosy, naturalne usta i jak najmniej operacji plastycznych - podsumowuje lekarz medycyny estetycznej Maciej Panek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości