Materiał promocyjny

Jak dbać o mikrobiom skóry? Ekspertka pokazała sprawdzone produkty

1E5A0774_Easy-Resize
Jak dbać o mikrobiom skóry twarzy?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Bianka Bądzelewska, ekspertka Hebe zdradziła tajemnice mikrobiomu skóry i wyjaśniła, dlaczego jest on tak ważny dla naszego zdrowia i urody. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o funkcjach mikroorganizmów na naszej skórze i o tym, jak dbać o ich równowagę. Zrozumienie tego aspektu to pierwszy krok do zdrowej, promiennej cery.

Co to jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry to zbiór mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby czy nawet roztocza, które żyją na powierzchni naszej skóry. Jak wyjaśniła Bianka, skład tego mikrobiomu jest unikalny dla każdej osoby i może zależeć od wielu czynników, takich jak wiek, styl życia, pielęgnacja skóry czy warunki, w jakich żyjemy.

- Odczarujemy trochę ten mikrobiom, bo my kojarzymy słowo mikrobiom z obecnością w układzie pokarmowym, w układzie oddechowym, a dzisiaj wiemy, że znajduje się on także na powierzchni naszej skóry - powiedziała ekspertka.

Jak odbudować mikrobiom skóry?

Główną rolą mikrobiomu skóry jest ochrona przed patogenami. Dobrze funkcjonujący mikrobiom konkuruje z patogenami o miejsce do namnażania i rozwoju, chroniąc naszą skórę. Mikrobiom skóry pomaga także obniżyć pH skóry do prawidłowego poziomu, zapobiegając namnażaniu mikroorganizmów i powstawaniu zmian zapalnych. Dodatkowo, wspiera barierę hydrolipidową skóry.

Aby odbudować mikrobiom skóry, ekspertka Hebe poradziła, aby przede wszystkim unikać nadmiernego oczyszczania i złuszczania skóry twarzy. Zamiast tego, zaleca stosowanie łagodnych składników, unikanie alkoholu w produktach do oczyszczania i unikanie składników pianotwórczych. Jeśli chodzi natomiast o kluczowe składniki aktywne w pielęgnacji, które będą wspierać równowagę mikrobiomu, to powinniśmy szukać przede wszystkim produktów z probiotykami, czyli tymi "dobrymi" bakteriami oraz prebiotykami, które stanowią pożywkę dla pożytecznych bakterii.

- Synbiotyk to jest połączenie probiotyku, prebiotyku i środowiska, w którym ta dobra mikroflora może się rozwijać. Taki kosmetyk też bardzo często wsparty jest składnikami aktywnymi, które wspierają barierę hydrolipidową, a już wiemy, że mikrobiom i bariera hydrolipidowa są od siebie zależne. Więc znajdziemy tu też ceramidy, kwas hialuronowy i trehalozy - wskazała Bianka.

- Kolejnym składnikiem wspierającym mikrobiom są na przykład biofermenty, które u nas są mało popularne, ale szczególnie często pojawiają się w produktach koreańskich. Biofermenty to są z kolei postbiotyki, czyli produkty metabolizmu bakterii. (...) One się właśnie świetnie sprawdzą, aby zmiany zapalne wyciszyć. Tu mamy koreańską esencję. Esencja to taki mniej popularny u nas produkt, ale bogaty w składniki odżywcze i nawilżające. Esencje mają ciekawe formuły, bo są lekkie. I tutaj na przykład mamy taką bardzo lepką esencję, która mocno nawilży skórę, mikrozłuszcza naskórek. Czyli rozpuszcza martwe komórki naskórka, dzięki czemu te biofermenty, które wspierają mikrobiom, świetnie się wchłaniają - dodała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl. 

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości