Koronawirus

Weryfikacja szczepień w pracy. Jest decyzja sejmowej Komisji Zdrowia

Koronawirus

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
PAP/TVN24
covid w pracy w biurze, ludzie w maseczkach przy biurkach

Pracodawcy będą mogli żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19, negatywnym wyniku testu lub przebytej chorobie. Tak zakłada projekt ustawy o weryfikacji szczepień, którego przyjęcie zarekomendowała sejmowa Komisja Zdrowia.

Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się we wtorek 11.01. Rozpoczęło się od minuty ciszy ku pamięci ponad 100 tys. ofiar COVID-19 w Polsce. Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy – projekt ustawy

Za głosowało 21 posłów, przeciw było 10, a 6 osób wstrzymało się od głosu. Poselski projekt ustawy dotyczy szczególnych rozwiązań zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Projekt zakłada m.in., że pracodawca będzie mógł zażądać od swojego pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytym zachorowaniu na koronawirusa.

- Intencją projektodawcy jest umożliwienie pracodawcy sprawowania rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości.

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy – szczegółowe zmiany w ustawie

Komisja zarekomendowała przyjęcie poprawki dotyczącej również zmiany w tytule projektu. Usunięty z niego został wyraz "gospodarczej". Tytuł po zmianie to: projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności (usunięto wyraz "gospodarczej") w czasie epidemii COVID-19.

Komisja poparła wykreślenie z projektu ustawy art.7, który mówił, że "kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia".

Z kolei Federacja Przedsiębiorców Polskich proponowała, by w art. 2 ust. 9 dodać pkt. 4, który mówiłby, że "pracodawca może w przypadku braku możliwości powierzenia innego rodzaju pracy, o którym mowa w pkt. 3, udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, a po jego wykorzystaniu udziela urlopu bezpłatnego do momentu zaszczepienia przeciwko COVID-19". Poprawka ta została jednak odrzucona.

Sprzeciw wobec weryfikacji szczepień w miejscu pracy

Przed budynkiem, w którym odbywało się posiedzenie Komisji Zdrowia, zgromadziły się osoby, które chciały zaprotestować przeciwko nowym przepisom. Zdaniem niektórych ustawa narusza prawo do wolności, prywatności i do godności i szerzy dyskryminację. Nie zabrakło emocji również w trakcie samego posiedzenia. Jeden z pomysłów Konfederacji proponował, aby ustawa weszła w życie w 2099 roku. Z kolei przedstawiciele pracodawców stwierdzili, że projekt ustawy w dużej mierze przerzuca na nich ciężar działań antycovidowych.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: chain45154/Getty Images

Pozostałe wiadomości