Jak ochronić się przed zakrzepicą?
Najwięcej emocji wzbudzała szczepionka AstraZeneca, której przyjmowanie miało powodować śmiertelną w skutkach zakrzepicę. Podawanie preparatu zawieszono nawet w kilku europejskich krajach. Temat zainteresował jedną z naszych widzek, która korzystając z formularza kontaktowego, postanowiła zapytać eksperta o możliwość sprawdzenia skłonności do występowania skrzepów.
- Jakie badania powinnam wykonać, by sprawdzić, czy mam gęstą krew, czy grozi mi zakrzep - brzmiało pytanie.
Czym jest gęsta krew?
- Myślę, że określeniu "gęsta krew" chodzi o jakieś zaburzenia krzepnięcia, związane z anomalią genetyczną bądź przyjmowaniem leków - wyjaśnił doktor Paweł Grzesiowski. - Wiemy, że są stany fizjologii, które zwiększają krzepliwość krwi, na przykład otyłość, palenie papierosów, czy przyjmowanie leków hormonalnych - wyliczył.
Stany, o których powiedział lekarz, nie będą jednak widoczne w badaniach, a jeśli już, to nieznacznie. - Będzie to widoczne w bardzo dyskretnych zmianach układu krzepnięcia - mówi lekarz. - Tego nie zobaczymy w zwykłym badaniu morfologii. Natomiast, jeśli ktoś ma tendencje do nadkrzepliwości, powinien przyjmować leki na zakrzepicę, niezależnie od tego, czy idzie na szczepienie - wyjaśnił.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz też:
Czym jest koronasomnia i jak ją leczyć? "Wskaźnik bezsenności wzrósł dwukrotnie"
Autor: Adam Barabasz