Koronawirus

Koronawirus - wariant IHU może okazać się bardziej niebezpieczny niż Omikron

Koronawirus

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP
Osoba wykonująca test na COVID-19

Wariant odkryty w Marsylii w grudniu, noszący nazwę IHU prawdopodobnie jest bardziej odporny na szczepionkę. Z obecnych obserwacji wynika, że wariant jest jednak łagodniejszy i wymaga mniej hospitalizacji. Jednak, jak twierdzą naukowcy z Francji, może on wyprzeć wariant Omikron. Co wiemy o wariancie IHU? Jak groźny jest?

Wariant IHU koronawirusa

Wariant IHU rozpoznany został 10 grudnia w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii. Jego nazwa pochodzi od kliniki, w której został wykryty.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Obecnie za najgroźniejsze mutacje wirusa uznaje się wariant Delta oraz Omikron, z czego ten drugi stanowi obecnie największe zagrożenie w zdecydowanej większości państw, gdzie występuje 4 fala pandemii.

Czy wariant koronawirusa IHU jest groźniejszy od Omikrona?

Szczep IHU posiada 46 mutacji. Jest to przyczyną zwiększonej odporności wariantu na szczepionkę, a ponadto jest bardziej zakaźny, niż pierwszy wariant SARS-CoV-2. Jak podkreślają specjaliści "niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 procent przypadków we Francji".

Do chwili obecnej wykryto 12 przypadków zakażenia wariantem IHU w okolicach samej Marsylii. Pierwszy z nich powiązany był z podróżą do Kamerunu.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: undefined undefined/Getty Images

Pozostałe wiadomości