W Polsce odnotowuje się coraz więcej zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3003 nowych przypadkach oraz o śmierci kolejnych 75 osób. To rekord. W wyniku wzrostu zakażeń Warszawa prawdopodobnie zostanie włączona do strefy żółtej. Jakie obostrzenia będą obowiązywały?
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 3003 osób . Z powodu COVID-19 zmarło 75 chorych . To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 107 319 osób, zmarło 2 792 z nich.
W sobotę zanotowano najwięcej nowych przypadków choroby od wybuchu epidemii. Było ich 2367. Zmarło też 34 chorych. W niedzielę wykryto 1934 nowe zakażenia, śmierć poniosło 26 osób, w poniedziałek zaś 2006 nowych przypadków, zmarło 29 chorych. Z kolei we wtorek stwierdzono zakażenie u kolejnych 2236 osób oraz najwięcej od początku epidemii ofiar śmiertelnych - 58.
Do tego momentu najtragiczniejszym dniem pod względem ofiar śmiertelnych był 24 kwietnia. Wtedy odnotowano 40 zgonów.
Natomiast w środę Ministerstwo Zdrowia podało, że z powodu COVID-19 zmarło 75 chorych, w tym 67 zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami, a 8 zmarłych osób nie miało innych chorób.
Były to osoby w wieku od 40 lat do 92 lat. Zgony zanotowano w Toruniu, Mielcu, Łańcucie, Krakowie, Tychach, Częstochowie, Warszawie, Oleśnie, Żytniowie, Kędzierzynie Koźlu, Grudziądzu, Bydgoszczy, Zgierzu, Radomsku, Bełchatowie, Łodzi, Hajnówce, Sejnach, Łomży, Poznaniu, Krotoszynie, Biłgoraju, Lublinie, Chełmie, Puławach, Sanoku, Łańcucie, Przemyślu, Suchej Beskidzkiej, Zakopanem, Raciborzu, Pyskowicach, Bytomiu, Starachowicach, Wrocławiu, Makowie Maz., Sochaczewie, Koszalinie, Wejherowie, Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim i Gdańsku.
Równocześnie resort podał, że nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (527), małopolskiego (357), śląskiego (286), wielkopolskiego (242), łódzkiego (223), pomorskiego (193), dolnośląskiego (184), kujawsko-pomorskiego (184), świętokrzyskiego (149), zachodniopomorskiego (146), podkarpackiego (141), warmińsko-mazurskiego (119), lubelskiego (106), podlaskiego (84), opolskiego (50), lubuskiego (12).
Warszawa w żółtej strefie
Warszawa "niemalże z pewnością" od soboty znajdzie się w strefie żółtej. Ponad 100 powiatów będzie objętych dodatkowymi obostrzeniami - poinformował w środę na briefingu prasowym rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Nie ma co ukrywać, że na 99 proc. Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie
- powiedział. Dodał, że ponad 100 powiatów objętych będzie dodatkowymi obostrzeniami wobec 51 obecnie.
Tych powiatów, które jutro ogłosimy, będzie ponad 100. Musimy się liczyć z tym, że w ramach obostrzeń w strefach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast
- podkreślił.
Zobacz wideo: Ministerstwo zdrowia zapewnia, że nie brakuje łóżek ani respiratorów dla zarażonych koronawirusem.
Nowe obostrzenia
W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach.
Restauracje w strefach żółtych i czerwonych
W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa
Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również żółtej. Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, żółtej do 75, pozostałej części kraju do 100 osób.
Zakaz prowadzenia dyskotek
Ponadto wprowadzony zostanie zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych. Obowiązkowo też każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie policji lub straży gminnej, okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który potwierdzi jego niepełnosprawność.
Minimalna odległość między zgromadzeniami
Wyznaczona ma być też minimalna odległość pomiędzy zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu, po to, by obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.
Równocześnie jednak nie trzeba będzie zakrywać ust na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży.
Zobacz też:
Dorota Gardias o zmaganiach z koronawirusem. "Nie mogłam złapać pełnego oddechu"
Egipt: Archeolodzy otworzyli sarkofag zamknięty od 2500 lat. Internauci masowo udostępniają nagranie
Pierwsza pomoc w czasie pandemii koronawirusa. Co się zmieniło?
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP| x-news