Planujesz lanie wosku w andrzejki? Pamiętaj o tych zasadach, by wróżba się spełniła

Lanie wosku
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziś Andrzejki - wieczór wróżb i zabawy
Dziś Andrzejki - wieczór wróżb i zabawy
Odrobina magii na andrzejkowy wieczór
Czy astrologia pomaga w zrozumieniu siebie?
Czy astrologia pomaga w zrozumieniu siebie?
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Najpopularniejszą praktyką andrzejkową jest lanie wosku do wody przez klucz, by z kształtu obiektu lub z jego cienia odczytać to, co Los ma nam przynieść. Na przyjęciach czy imprezach andrzejkowych często lejemy wosk w sposób zabawowy, chaotyczny lub przypadkowy. Jednak, aby wróżba ta miała jak najlepsze szanse sprawdzenia się, należy przestrzegać kilku istotnych zasad, które zdradził nam numerolog Sylwester Chordecki.

Lanie wosku w andrzejki - jakie przedmioty należy wykorzystać?

W dawnych czasach wierzono, że aby wróżba z wosku spełniła się, należy do tego wykorzystać odpowiednie przedmioty. Po pierwsze miska - miała mieć kolor biały, a woda, do której przelewa się wosk powinna być choć na krótki czas wystawiona na światło księżyca. Jeśli to niemożliwe, wystarczy światło świecy.

Ważny był też dobór właściwego klucza do lania wosku. Powinien on być z dużym światłem (okiem), najlepiej z kaplicy lub bogatego domu. Nigdy od bramy cmentarza lub porzuconego domostwa, by nie przynieść pecha wróżącemu. Należało go przez chwilę potrzymać w dłoniach, w myślach poprosić o dobrą wróżbę lub odpowiedź na pytanie i będąc gotowym na wróżbę, przełożyć klucz do lewej ręki (od serca). Następnie ustawić nad miską z zimną wodą i przelać wosk.

- Jest to najstarsza wróżba, opisana już w XVI wieku przez kronikarza. - powiedział w studiu Dzień Dobry TVN numerolog Sylwester Chordecki.

Lanie wosku dawniej

Stopiony wosk symbolizował w dawnych czasach 4 żywioły, klucz natomiast był symbolem bramy przyszłości. Woda symbolizowała narodzenie, a kształt przedmiotu lub jego cień miał w symboliczny sposób powiedzieć, co do nas przyjdzie, na zasadzie skojarzeń, analogii lub zwyczajnie wyobrażeń. Pewne kształty kojarzyły się dobrze, inne źle, wiele zależało od wyobraźni wróżącego.

By wróżba była prawidłowa, po każdym przelaniu wosku należało uderzyć w stół lub niemalowane drewno, by klucz zapomniał energię i prośbę wcześniejszej osoby.

Lanie wosku dzisiaj. Jakiego wosku użyć?

We współczesnych czasach, kiedy przelewamy wosk na andrzejki, warto pamiętać o tym, by lewa ręka była wolna od bransoletek, kamieni, pierścionków lub innych przedmiotów o znaczeniu magicznym. Może to bowiem wpływać na jakość i prawdziwość wróżby. Wosk kiedyś nie był tak oczywistym przedmiotem w domu jak teraz, nie każdy dom był zasobny, zatem starano się go nie marnować. Najbardziej popularny był prawdziwy wosk pszczeli i do jego używania Sylwester Chordecki najbardziej zachęca. Jego zdaniem, należy unikać wosku wielokrotnie przetapianego lub pozyskiwanego ze świeczek, które były wcześniej intencjonowane. Kolor świecy zawsze ma znaczenie, dlatego najlepiej użyć świecy z wosku pszczelego lub wosku ze świecy białej, która nie była używana do innych praktyk wcześniej.

Co zrobić z woskową wróżbą?

Jeśli woskowa forma niosła w swym kształcie dobrą wróżbę, należało zabrać ją do domu i schować, aż do spełnienia. Natomiast jeśli wróżba była niekorzystna, lepiej było się takowej formy pozbyć, zakopując w ziemi z daleka od domu, a najlepiej pomiędzy przecinającymi się drogami, by wróżba taka nas nie odnalazła i nie spełniła się.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

4 pomysły na potrawy wigilijne z ryb 
Materiał promocyjny

4 pomysły na potrawy wigilijne z ryb