Andrzejki, czyli święto wróżb, obchodzone są w wigilię dnia św. Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Ich geneza nie jest do końca znana. Jedni kojarzą je ze starogermańskim kultem boga Frejra, inni z greckimi praktykami wróżebnymi. Współcześnie andrzejki stanowią ostatnią okazję do hucznych zabaw przed adwentem.
Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były jedynie dla niezamężnych panien, które pragnęły odgadnąć, jaki będzie ich przyszły mąż. Odpowiednikiem dla panów były obchodzone kilka dni wcześniej katarzynki. Dziś andrzejki stanowią przede wszystkim pretekst do wspólnej zabawy, nie tylko w żeńskim gronie. Tradycyjne pomysły na wróżby andrzejkowe przekazywało się z pokolenia na pokolenie, ale przez lata powstało również wiele nowych propozycji.
Wróżby andrzejkowe - jakie są najpopularniejsze?
Do najbardziej lubianych zabaw w andrzejki należą z pewnością różnorodne miłosne wróżby andrzejkowe. Wróżba, bez której nie mogłaby się odbyć żadna impreza andrzejkowa, to lanie wosku. Wystarczy stopić wosk ze starych świec, a następnie przelać go przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą.
Powstałe z wosku płaskie kształty przykłada się do lampki lub płomienia świecy, tak by rzucały cień na ścianę lub inną płaszczyznę. W tej wróżbie niezbędna jest wyobraźnia i kreatywność, bo to dzięki nim można sobie wyobrazić, co dany kształt przedstawia. Nowy dom, górę złota, a może ślubny welon? Możliwości jest wiele. Kolejną popularną wróżbą jest układanie łańcucha z butów wróżących sobie panien (a czasem i kawalerów). Buty układa się jeden za drugim w długim rzędzie, przekładając ostatni na początek łańcucha. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg drzwi, jako pierwsza wyjdzie za mąż (bądź się ożeni).
Wróżba na odnalezienie bratniej duszy
Na karteczkach wypisujemy imiona najbliższych przyjaciół. Na każdej karteczce jedno imię. Następnie wrzuca się je do pustej miski, np. szklanej i powoli zalewa zimną wodą. Karteczka, która pierwsza wypłynie na powierzchnię wróży prawdziwą przyjaźń - to osoba, na której się nie zawiedziemy.
Wróżba na powodzenie z monetą
Do tej wróżby potrzebne jest naczynie z wodą o umiarkowanej wielkości i monety, np. 1-groszówki. Miskę z wodą stawiamy na odległość około 2 metrów i następnie myślimy życzenie. Kiedy już je pomyślimy - rzucamy monetą. Jeśli trafimy za pierwszym razem - marzenie spełni się w tym roku. Jeśli za drugim razem - marzenie spełni się w przyszłym roku. Jeśli jednak za trzecim nie trafimy - nie ma co liczyć na jego spełnienie.
Wróżba z orzechem włoskim
To wróżba dla par, w której po otwarciu, przepołowieniu orzecha, do środka wkłada się karteczkę z imionami. Następnie orzecha wkłada się do miski z wodą. Jeśli połówki orzecha do siebie przypłyną - wróży to pomyślność dla związku.
Wróżba z przestawianiem butów
To wróżba dobra dla dzieci i młodzieży, chociaż i starsze osoby mogą się dobrze bawić. Polega na tym, że uczestnicy zabawy zdejmją buty z lewej nogi a następnie stawiają je jeden za drugim w prostej lini po przekątnej pokoju. Kiedy buty się skończą - przekładamy je od ostatniego na początek, aż dojdzie się do ściany. Ten but, który pierwszy "dojdzie" zwiastuje nadchodzącą miłość.
Wróżba na przyszły zawód
Podobnie do wróżby na bratnią duszę, potrzebujemy tutaj karteczek i miski, ale nie z imionami, a zawodami. Następnie zgniatamy je, aby nie było widać, co jest na nich napisane i wrzucamy do miski. Następnie można losować zawody lub zalać je wodą - który papierek wypłynie pierwszy, ten zawód nas czeka.
Wróżby andrzejkowe dla dzieci i młodzieży
Andrzejki to święto lubiane zarówno przez młodych, jak i starych. Wróżby andrzejkowe w szkole stały się nieodłącznym elementem celebracji tego święta i motywem przewodnim szkolnej potańcówki. Dzieci uwielbiają świat magii, wróżek i czarodziejów, a wróżby andrzejkowe stanowią poniekąd część tego świata. Ciekawym pomysłem na szkolną czy domową imprezę andrzejkową jest więc organizacja przyjęcia z motywem czarodziejskim lub ulubionymi postaciami z filmów fantasy.
Wróżby andrzejkowe dla dzieci muszą zawierać dużo ruchu i akcji oraz pobudzać wyobraźnię, tak by mali goście nie zdążyli się znudzić. Z kolei wróżby andrzejkowe dla młodzieży powinny pozwolić na poznanie swojej miłosnej przyszłości i przeniesienie się do świata marzeń. Dzieci ucieszą z pewnością ciasteczka z przepowiednią w środku. Wróżby andrzejkowe na karteczkach można włożyć do ciastek zrobionych na wzór popularnych chińskich smakołyków. Przepis na takie ciasteczka znajdziesz tutaj.
Jak zrobić wróżby andrzejkowe?
Kiedy wróżby andrzejkowe stanowią element imprezy, staje się ona momentalnie ciekawsza. Prawie każdy lubi zabawę w przewidywanie swojej przyszłości, imienia przyszłego partnera czy liczby dzieci. Niekoniecznie muszą to być popularne wróżby andrzejkowe z kart czy stawianie tarota, co wymaga pewnych umiejętności i sporej wiedzy na temat świata magii. Aby sobie powróżyć, wystarczy wyposażyć się w podstawowe rekwizyty (czasem po prostu rzeczy codziennego użytku), takie jak kolorowe kartki, monety, świece czy owoce. Na przykład do jednej z popularnych wróżb wystarczy mieć jabłko i nożyk. Owoc obiera się ze skórki, a następnie rzuca ją za siebie przez lewe ramię. Kształt, w jaki ułoży się długa obierka, oznacza pierwszą literę imienia przyszłego partnera.
Nietypowe wróżby andrzejkowe
Oprócz tradycyjnych wróżb można również tworzyć własne lub poszukać nowych na przykład w internecie. Ciekawą zabawą dla dzieci i dorosłych będą wróżby andrzejkowe w kolory. Do kapelusza lub ciemnego pudełka należy wrzucić małe karteczki wycięte z kolorowego papieru. Każdy z gości wyciąga jedną karteczkę, a każdy kolor oznacza co innego. Biały wróży szczęście, czarny pecha, zielony spełnienie marzeń, a czerwony miłość.
Przewidywanie przyszłości za pomocą kubeczków i ukrytych pod nimi przedmiotów to popularna wróżba andrzejkowa. Pod kubeczkami można jednak schować inne niż zwykle przedmioty. Przykładowo zamiast pieniążka oznaczającego bogactwo można włożyć cukierek symbolizujący wesołe życie, a zamiast pierścionka oznaczającego ślub – guzik, który może wróżyć niespodziewane wakacje.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Autor: Adrian Adamczyk