Ciekawe pomysły na wróżby andrzejkowe dla dzieci i dorosłych. Sprawdź, jaką przyszłość zgotuje los

Źródło: Dzień Dobry TVN
Hokus-pokus, czary-mary – co nas czeka?
Hokus-pokus, czary-mary – co nas czeka?
Odrobina magii na andrzejkowy wieczór
Czy astrologia pomaga w zrozumieniu siebie?
Czy astrologia pomaga w zrozumieniu siebie?
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Wróżby andrzejkowe to jedna z ciekawszych polskich tradycji. Święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada to świetna okazja do zabawy w przewidywanie swojej przyszłości. Które z wróżb są najpopularniejsze, a które zaskoczą gości podczas imprezy andrzejkowej?

Andrzejki, czyli święto wróżb, obchodzone są w wigilię dnia św. Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Ich geneza nie jest do końca znana. Jedni kojarzą je ze starogermańskim kultem boga Frejra, inni z greckimi praktykami wróżebnymi. Współcześnie andrzejki stanowią ostatnią okazję do hucznych zabaw przed adwentem.

Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były jedynie dla niezamężnych panien, które pragnęły odgadnąć, jaki będzie ich przyszły mąż. Odpowiednikiem dla panów były obchodzone kilka dni wcześniej katarzynki. Dziś andrzejki stanowią przede wszystkim pretekst do wspólnej zabawy, nie tylko w żeńskim gronie. Tradycyjne pomysły na wróżby andrzejkowe przekazywało się z pokolenia na pokolenie, ale przez lata powstało również wiele nowych propozycji.

Wróżby andrzejkowe - jakie są najpopularniejsze?

Do najbardziej lubianych zabaw w andrzejki należą z pewnością różnorodne miłosne wróżby andrzejkowe. Wróżba, bez której nie mogłaby się odbyć żadna impreza andrzejkowa, to lanie wosku. Wystarczy stopić wosk ze starych świec, a następnie przelać go przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą.

Powstałe z wosku płaskie kształty przykłada się do lampki lub płomienia świecy, tak by rzucały cień na ścianę lub inną płaszczyznę. W tej wróżbie niezbędna jest wyobraźnia i kreatywność, bo to dzięki nim można sobie wyobrazić, co dany kształt przedstawia. Nowy dom, górę złota, a może ślubny welon? Możliwości jest wiele. Kolejną popularną wróżbą jest układanie łańcucha z butów wróżących sobie panien (a czasem i kawalerów). Buty układa się jeden za drugim w długim rzędzie, przekładając ostatni na początek łańcucha. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg drzwi, jako pierwsza wyjdzie za mąż (bądź się ożeni).

Wróżba na odnalezienie bratniej duszy

Na karteczkach wypisujemy imiona najbliższych przyjaciół. Na każdej karteczce jedno imię. Następnie wrzuca się je do pustej miski, np. szklanej i powoli zalewa zimną wodą. Karteczka, która pierwsza wypłynie na powierzchnię wróży prawdziwą przyjaźń - to osoba, na której się nie zawiedziemy.

Wróżba na powodzenie z monetą

Do tej wróżby potrzebne jest naczynie z wodą o umiarkowanej wielkości i monety, np. 1-groszówki. Miskę z wodą stawiamy na odległość około 2 metrów i następnie myślimy życzenie. Kiedy już je pomyślimy - rzucamy monetą. Jeśli trafimy za pierwszym razem - marzenie spełni się w tym roku. Jeśli za drugim razem - marzenie spełni się w przyszłym roku. Jeśli jednak za trzecim nie trafimy - nie ma co liczyć na jego spełnienie.

Wróżba z orzechem włoskim

To wróżba dla par, w której po otwarciu, przepołowieniu orzecha, do środka wkłada się karteczkę z imionami. Następnie orzecha wkłada się do miski z wodą. Jeśli połówki orzecha do siebie przypłyną - wróży to pomyślność dla związku.

Wróżba z przestawianiem butów

To wróżba dobra dla dzieci i młodzieży, chociaż i starsze osoby mogą się dobrze bawić. Polega na tym, że uczestnicy zabawy zdejmją buty z lewej nogi a następnie stawiają je jeden za drugim w prostej lini po przekątnej pokoju. Kiedy buty się skończą - przekładamy je od ostatniego na początek, aż dojdzie się do ściany. Ten but, który pierwszy "dojdzie" zwiastuje nadchodzącą miłość.

Wróżba na przyszły zawód

Podobnie do wróżby na bratnią duszę, potrzebujemy tutaj karteczek i miski, ale nie z imionami, a zawodami. Następnie zgniatamy je, aby nie było widać, co jest na nich napisane i wrzucamy do miski. Następnie można losować zawody lub zalać je wodą - który papierek wypłynie pierwszy, ten zawód nas czeka.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci i młodzieży

Andrzejki to święto lubiane zarówno przez młodych, jak i starych. Wróżby andrzejkowe w szkole stały się nieodłącznym elementem celebracji tego święta i motywem przewodnim szkolnej potańcówki. Dzieci uwielbiają świat magii, wróżek i czarodziejów, a wróżby andrzejkowe stanowią poniekąd część tego świata. Ciekawym pomysłem na szkolną czy domową imprezę andrzejkową jest więc organizacja przyjęcia z motywem czarodziejskim lub ulubionymi postaciami z filmów fantasy.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci muszą zawierać dużo ruchu i akcji oraz pobudzać wyobraźnię, tak by mali goście nie zdążyli się znudzić. Z kolei wróżby andrzejkowe dla młodzieży powinny pozwolić na poznanie swojej miłosnej przyszłości i przeniesienie się do świata marzeń. Dzieci ucieszą z pewnością ciasteczka z przepowiednią w środku. Wróżby andrzejkowe na karteczkach można włożyć do ciastek zrobionych na wzór popularnych chińskich smakołyków. Przepis na takie ciasteczka znajdziesz tutaj.

Jak zrobić wróżby andrzejkowe?

Kiedy wróżby andrzejkowe stanowią element imprezy, staje się ona momentalnie ciekawsza. Prawie każdy lubi zabawę w przewidywanie swojej przyszłości, imienia przyszłego partnera czy liczby dzieci. Niekoniecznie muszą to być popularne wróżby andrzejkowe z kart czy stawianie tarota, co wymaga pewnych umiejętności i sporej wiedzy na temat świata magii. Aby sobie powróżyć, wystarczy wyposażyć się w podstawowe rekwizyty (czasem po prostu rzeczy codziennego użytku), takie jak kolorowe kartki, monety, świece czy owoce. Na przykład do jednej z popularnych wróżb wystarczy mieć jabłko i nożyk. Owoc obiera się ze skórki, a następnie rzuca ją za siebie przez lewe ramię. Kształt, w jaki ułoży się długa obierka, oznacza pierwszą literę imienia przyszłego partnera.

Zobacz film: Wróżka - praca czy dar? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nietypowe wróżby andrzejkowe

Oprócz tradycyjnych wróżb można również tworzyć własne lub poszukać nowych na przy­kład w inter­ne­cie. Cie­kawą zabawą dla dzieci i doro­słych będą wróżby andrzej­kowe w kolory. Do kape­lu­sza lub ciem­nego pudełka należy wrzu­cić małe kar­teczki wycięte z kolo­ro­wego papieru. Każdy z gości wyciąga jedną kar­teczkę, a każdy kolor ozna­cza co innego. Biały wróży szczę­ście, czarny pecha, zie­lony speł­nie­nie marzeń, a czer­wony miłość.

Prze­wi­dy­wa­nie przy­szło­ści za pomocą kubecz­ków i ukry­tych pod nimi przedmio­tów to popu­larna wróżba andrzej­kowa. Pod kubeczkami można jednak schować inne niż zwykle przedmioty. Przy­kładowo zamiast pie­niążka ozna­czającego bogac­two można wło­żyć cukierek sym­bo­li­zu­ją­cy wesołe życie, a zamiast pier­ścionka ozna­czającego ślub – guzik, który może wró­żyć nie­spo­dzie­wane waka­cje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

Janina Ochojska pokonała raka. Wyjaśniła, co jest najważniejsze w zdrowieniu

Janina Ochojska pokonała raka. Wyjaśniła, co jest najważniejsze w zdrowieniu

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas