Zmarła gwiazda latynoskiej muzyki. "Swoją energią zmieniła życie wielu ludzi"

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
tvn24.pl
#BezCukru 2. Pizza Paweł o śmierci partnera
#BezCukru 2. Pizza Paweł o śmierci partnera Dzień Dobry TVN Online
wideo 2/22

Astrud Gilberto zasłynęła przede wszystkim jako wykonawczyni bossa novy "The Girl from Ipanema". Brazylijska wokalistka jazzowa odeszła w wieku 83 lat. O śmierci poinformował bliski współpracownik gwiazdy.

Astrud Gilberto - kim była?

Astrud Gilberto znana była z utworów we współpracy z João Gilberto, Stanem Getzem, Antônio Carlosem Jobimem czy Chetem Bakerem. W 2008 roku zapisała się na kartach historii, otrzymując nagrodę Latin Grammy za całokształt twórczości.

Kariera artystki na dobre zaczęła się, kiedy jeszcze jako Astrud Weinert poślubiła muzyka João Gilberto w 1959 roku. 4 lata później towarzyszyła mu w podróży do Nowego Jorku, gdzie muzyk oddawał się pracy w studiu nagraniowym z artystą jazzowym Stanem Getzem i inną brazylijską gwiazdą bossa novy, Antônio Carlosem Jobimem. 

Producentowi zależało, by utwór "The Girl from Ipanema" dotarł do amerykańskiej publiczności. Do studia zaproszono Astrud, która co ciekawe, wcześniej nie miała doświadczenia w nagrywaniu muzyki. Utwór okazał się strzałem w dziesiątkę i trafił do Top 5 w USA i Top 30 w Wielkiej Brytanii. Piosenka o dziewczynie z Ipanemy była największym przebojem Astrud Gilberto, z którego głównie kojarza ją fani.

Astrud Gilberto nie żyje

Informację o śmierci artystki przekazał w mediach społecznościowych Paul Ricci, który był bliskim współpracownikiem Astrud Gilberto.

- Była ważną częścią wszystkiego, co jest muzyką brazylijską na świecie, a swoją energią zmieniła życie wielu ludzi - napisał.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ullstein bild, Frans Schellekens/Getty Images

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości