Zmarł projektant Paco Rabanne. Co zrobił dla świata mody?

Autor:
Oskar
Netkowski
Paco Rabanne

Paco Rabanne 18 lutego świętowałby 89. urodziny. O jego śmierci poinformowała agencja Reuters. Projektant zostawił po sobie modowe imperium. Jak wyglądało jego życie i twórczość?

Paco Rabanne - kim był?

Paco Rabanne tak naprawdę nazywał się Francisco Rabaneda Cuervu. Urodził się 18 lutego 1934 w Pasaia. Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej uciekł z mamą z Hiszpanii do Francji. Z wykształcenia był architektem.

Żałoba

O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznejDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jego kariera zaczęła się w latach 60. Tworzył projekty dla takich domów mody jak Givenchy, Dior oraz Balenciaga, aż w końcu założył własne przedsiębiorstwo. Na stanowisku projektanta Paco Rabanne zastąpiły go m.in. Manish Arora czy Lydia Maurer. Dziś funkcję dyrektora kreatywnego marki obejmuje francuski projektant Julien Dossena.

Paco Rabanne nie żyje

Paco Rabanne zmarł w Portsall w Bretanii (Francja). O jego śmierci poinformowała agencja Reuters, co potwierdził rzecznik hiszpańskiej grupy Puig, która kontroluje markę Paco Rabanne. Choć twórca rozstał się z nią dwadzieścia lat temu, ciągle o nim pamiętano.

- Paco Rabanne uczynił transgresję magnetyczną. Kto inny mógłby skłonić modne paryżanki do zabijania się o sukienki wykonane z plastiku i metalu? Kto oprócz Paco Rabanne mógł wyobrazić sobie zapach o nazwie Calandre – słowo to oznacza 'grill samochodowy', i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości? – komentował Jose Manuel Albesa, prezes działu mody i urody Puig.

Więcej informacji znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pool BENAINOUS/MARCHETTI/Getty Images

Pozostałe wiadomości