Są takie piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych momentach w życiu, a później pozwalają przenieść się wspomnieniami do istotnych zdarzeń. Słuchamy muzyki nie tylko, gdy mamy dobry dzień, ale również, gdy pęka nam serce, a z oczu płyną łzy. Dziennikarka radiowa Kamila Ryciak dla Dzień Dobry TVN przygotowała listę 10 piosenek, które dla wielu z nas są symbolami pewnych ważnych, przełomowych wydarzeń.
Top 10 piosenek symboli
Niedawno ukazał się ranking najsmutniejszych utworów wszech czasów. Pierwsze miejsce zajęła piosenka "Everybody Hurts" zespołu R.E.M. Na drugim miejscu znalazł się kawałek "Nothing Compares 2 U" w wykonaniu Sinead O'Connor, zaś 3. miejsce należy do "Tears in Heaven" Erica Claptona. Kamila Ryciak specjalnie dla Dzień Dobry TVN przygotowała zestawienie piosenek, które wielu Polakom kojarzą się z ważnymi zdarzeniami.
- Zacznę od piosenki, która moim zdaniem jest wyciskaczem łez, ale jest również takim hymnem pełnym nadziei, czyli "Imagine" Johna Lennona. Ta piosenka powstała w bardzo specyficznym momencie, bo była wojna w Wietnamie. John Lennon i Yoko Ono bardzo mocno włączyli się w protesty wojenne, więc naprawdę mam wrażenie, że to jest utwór napisany z serduszka. Mówi o niesamowitej nadziei i wydaje mi się, że jest absolutnie aktualna - powiedziała Kamila Ryciak.
Na liście dziennikarki radiowej znalazła się również piosenka "Kocham wolność" zespołu Chłopcy z Placu Broni. - Zespół Bogdana Łyszkiewicza, który często był porównywany do Johna Lennona. Przeczytałam takie piękne zdanie na jego temat, że "opowiadał ludziom proste historie, prostymi słowami i prostymi akordami". Myślę, że to jest siła tej piosenki - zauważyła Ryciak.
Kolejny ważny utwór pochodzi z repertuaru grupy Pink Floyd. - "Another Brick In The Wall" - ta piosenka sama w sobie opowiada o systemie edukacji w Wielkiej Brytanii w latach 50., ale jest tak uniwersalna, że rozlała się na cały świat. W wielu krajach była zakazana ze względu na to, że mówi o rzeczach, które były niewygodne - przyznała Kamila.
Polski hymn młodzieży lat 60.
W zestawieniu nie mogło zabraknąć piosenki Czesława Niemena pt. "Dziwny jest ten świat". - Kiedy czytałam o tej piosence, to uśmiechnęłam się pod nosem. Okazuje się, że kiedy trafiła do krytyków i dziennikarzy muzycznych, to nie do końca podobała im się linia melodyczna, a także tekst piosenki. Ale kiedy Czesław Niemen wyszedł na scenę w Sopocie i zaśpiewał, to publiczność momentalnie kupiła ten utwór i stał się hymnem młodzieży lat 60. Do dzisiaj w takich trudnych momentach ta piosenka powraca - stwierdziła Kamila Ryciak.
Kolejną muzyczną propozycją jest piosenka Jacka Kaczmarskiego "Mury". - Była śpiewana podczas strajków w stoczni, na nielegalnych koncertach, ale dotarłam do bardzo ciekawego artykułu, w którym pan Jacek powiedział, że nie do końca został zrozumiany jako artysta. Ludzie pomyśleli, że te mury, są budowane przez reżim komunistyczny. Natomiast on chciał napisać o egzystencjonalnej samotności śpiewaka, że w momencie, kiedy mury się rozwalają, to powstają kolejne - opowiedziała dziennikarka.
Jakie piosenki jeszcze znalazły się na liście Kamili Ryciak? Wszystkie muzyczne propozycje można znaleźć w materiale wideo na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- On jest głosem nawigacji, ona systemu antywirusowego. Małżeństwo lektorów pokochało się od pierwszego usłyszenia
- Był w "Mam Talent!", występował z Sound’n’Grace. Na naszej scenie Kowalski śpiewa "Zwolnij"
- Tomasz Oświeciński zamieszkał w nowym domu. "Córka ma oddzieloną sypialnię i pokój dzienny"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News