Kulisy serialu "Skazana": Agata Kulesza w potrzasku, odmieniona Ola Adamska i reżyser nominowany do Oscara

SKAZANA_RELACJA
Serial "Skazana" to wyjątkowa historia Alicji Mazur, która trafia do więzienia, gdzie musi przetrwać wśród kobiet, na które sama wydała wcześniej wyrok. W postać głównej bohaterki wciela się Agata Kulesza, a reżyserem jest nominowany do Oscara Bartosz Konopka. Kamila Glińska z serwisu dziendobry.tvn.pl sprawdziła, co działo się na planie tej produkcji.

"Skazana" - kim jest główna bohaterka?

Agata Kulesza wciela się w postać sędzi Alicji Mazur, która znana jest ze swojej surowości wobec przestępców i pewnego dnia sama zostaje niesłusznie oskarżona o zabójstwo. Trafia do więzienia, gdzie spotyka się z kobietami, które mają jej wiele za złe. Przy życiu trzyma ją nastoletnia córka oraz chęć zemsty na tych, którzy ją wrobili w morderstwo.

- Alicja Mazur była sędzią, która orzekała w tym rejonie i teraz trafia do więzienia, gdzie również są osadzone, które ona skazała, a więc nie ma tu łatwego życia. To kobieta, która świetnie znała świat prawa, a nagle widzi go z drugiej strony. Tam, gdzie bawiła się swoją władzą, nagle staje na zupełnym końcu tego łańcucha. Nie jest tu fajnie. Jest prześladowana, więc na początku towarzyszy jej strach i zagubienie, ale musi znaleźć w sobie jakąś siłę, żeby ruszyć dalej i zawalczyć o swoje życie - wskazuje Agata Kulesza w rozmowie z Kamilą Glińską z serwisu dziendobry.tvn.pl.

Jak podkreśla Bartosz Konopka, reżyser "Skazanej", który na swoim koncie ma nominację do Oscara za krótkometrażowy film dokumentalny "Królik po berlińsku", nowy 8-odcinkowy serial Playera i TVN opowiada o tym, jak wychodzić z kryzysu i narodzić się na nowo. - To jest o szukaniu nadziei i o tym, że można odbudować relacje z ludźmi nawet, jeśli wydaje ci się, że bliscy cię zawiedli, że nie ma już nikogo dookoła, że cały świat ci się zawalił. Możesz znaleźć bliskich ludzi nawet wśród więźniów czy więźniarek - mówi Konopka.

Takimi ludźmi dla Alicji Mazur są Pati i Marika, z którymi znalazła się w jednej celi. - Pati początkowo chciała mnie jakoś ułożyć, ale tak naprawdę uczy Alicję tego życia więziennego i w tej celi z Pati Alicja czuje się bezpiecznie. To jest jej taki przewodnik i nauczyciel. (...) Dzisiaj mamy taki dzień, że siedzimy na pryczach i rozmawiamy o różnych ważnych rzeczach - zdradza Agata Kulesza w przerwie pomiędzy ujęciami.

"Skazana" - obsada i miejsce akcji

W rolę Pati wciela się Aleksandra Adamska, która na potrzeby serialu zmieniła swój wizerunek. - Kreowanie tej postaci pozwala mi na dużą dozę improwizacji. Scenariuszowo i fabularnie jest poprowadzona przez scenarzystki, ale bardzo często dialogi czy moje wypowiedzi są wykreowane przeze mnie, bo ja od środka bardzo poczułam tę postać. To jest pierwsza postać w trakcie całego trwania mojej kariery zawodowej, którą faktycznie czuję i wiem, jak ona powinna powiedzieć, co powinna zrobić itd., więc mam nieprawdopodobną frajdę, że to kosztuje dużo, wymaga dużej pracy, ale jest jednocześnie największą przygodą i największą przyjemnością, jakiej dotychczas mogłam doświadczyć - stwierdza aktorka.

Oprócz Kuleszy i Adamskiej, w inne więźniarki wcielają się m.in. Marta Malikowska ("Kosa"), Maria Kania (Marika), Monika Dawidziuk ("Amfisa") i Hanna Klepacka ("Campina"). Więzienie to jednak nie jedyne miejsce, w którym rozgrywa się akcja "Skazanej".

- Staramy się pokazać pełny świat, czyli z jednej strony jest więzienie, z drugiej strony jest historia rodzinna głównej bohaterki - jej mąż Paweł (Michał Czernecki - przyp. red.) i córka Hanka (Martyna Byczkowska - przyp. red.). Jest też świat "Amnezji", czyli klubu nocnego, w którym organizowane są wystawy i wernisaże, no i świat prawników - kapitalną rolę gra tutaj Bartek Topa - Serafina, upadłego adwokata, który próbuje wydobyć się z alkoholizmu i uratować Alicję, bo to jego dawna miłość - zdradza Bartosz Konopka i dodaje:

Historia jest oparta na książce Ewy Ornackiej "Skazane na potępienie", napisanej na podstawie prawdziwej historii Beaty Krygier, która też trafiła za kratki z takiego niby normalnego świata i musiała rozszyfrować nową rzeczywistość i jakoś się w niej odnaleźć. Mamy świetny punkt wyjścia i to powoduje, że mamy bardzo dużo szczegółów, dialogów i niesamowitych sytuacji. Czujemy, że stoi za tym prawdziwa, przejmująca historia, a to powoduje, że pracujemy z takim namaszczeniem i przeświadczeniem, że robimy coś wyjątkowego

W więzieniu Alicja będzie musiała walczyć o sprawiedliwość i udowodnić swoją niewinność. Szybko przekona się, że cela to miejsce, które zmienia każdego. Ją również. Prawo, w które tak wierzyła, egzekwowała i któremu służyła, nagle zawodzi. Żeby przetrwać, będzie musiała przyjąć obowiązujące zasady gry. Do czego ją to doprowadzi? Premiera "Skazanej" w Player.pl już 31 sierpnia.

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości