Renata Gabryjelska to nie tylko modelka i aktorka, ale także reżyserka, która wspinała się po Himalajach i przebiegła półmaraton. Jej intensywne tempo życia zostało jednak wystawione na próbę, gdy dowiedziała się o wadzie serca. O tym, jakie były pierwsze objawy choroby opowiedziała w Dzień Dobry TVN. W programie gościliśmy również kardiologa Piotra Lodzińskiego, który wyjaśnił, czym jest zabieg ablacji.
Renata Gabryjelska o wykrytej chorobie
W marcu Renata Gabryjelska na swoich mediach społecznościowych podzieliła się zdjęciem ze szpitala, w którym przeszła zabieg ratujący jej życie. - Przypadkowe badanie EKG, które zrobiłam wykazało, że mam zespół preekscytacji (...). Trochę to zbagatelizowałam, ale potem okazało się, że muszę przejść kolejną diagnostykę - wyznała.
Modelka podkreśliła, że w przypadku, w którym w badaniu wychodzi zespół preekscytacji, absolutną koniecznością jest przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki. - Wtedy trzeba zrobić diagnostykę inwazyjną w szpitalu. Ważne jest to, żeby się nie bać, to nie jest nic strasznego - dodała.
Kardiolog Piotr Lodziński wyjaśnił, że serce jest kojarzone ze skomplikowaną pompą. - To jeden z najważniejszych życiowych organów. Jest on wyposażony w niezwykle precyzyjny układ elektryczny, który czasem szwankuje. Czasami porównuję się to do instalacji elektrycznej w domu, który posiada zabezpieczenia i bezpieczniki. Natomiast zespół preekscytacji polega na tym, że mamy dodatkowe połączenie, które te bezpieczniki omija - wyjaśnił. - Czyli w sytuacji, w której serce biłoby zbyt szybko, te bezpieczniki nie zadziałają - dodał lekarz.
Renata w związku ze swoją diagnozą przeszła zabieg ablacji serca. - Polega on na uszkodzeniu tkanek, które działają w sposób nieprawidłowy lub których mamy w sercu w nadmiarze - wyjaśnił dr hab. n. med. Piotr Lodziński.
Zespół preekscytacji - czym ta wada serca grozi?
Lekarz wyjaśnił, że skutków tej choroby może być kilka. - Ten szlak przez wiele lat jest niemy, on nie daje o sobie znać. Natomiast czasem te szlaki objawiają się wcześnie już w dzieciństwie, początkowo są to często skurcze. Z wiekiem, kiedy pojawi się jeszcze arytmia, jaką jest migotanie przedsionków, wada ta może być zabójcza. Bezpieczniki nie działają, a serce pobudza się zbyt szybko - powiedział ekspert.
Zdaniem lekarza jednym z pierwszych objawów dodatkowego szlaku jest zatrzymanie krążenia. Dlatego tak ważne są badania. - Jeżeli pacjent nie ma żadnych objawów, to EKG wykonywane przy okazji wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej będzie wystarczające - przyznał.
Renata Gabryjelska zdradziła, że w jej przypadku częstoskurcz pojawiał się w sytuacjach stresowych oraz tych związanych z wysiłkiem fizycznym. - Serce nagle wchodziło mi w bardzo szybki rytm - podsumowała nasza gościni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kierowca zasłabł wioząc grupę uczniów. Nauczycielki ruszyły do akcji. "To obowiązek ratować życie"
- Mała Gaja walczy z zespołem Retta. Rodzice apelują o pomoc. "Nie mamy czasu"
- W tym miejscu bezdomne psy znalazły bezpieczeństwo i szansę na lepszą przyszłość. "Przeżyły najgorszą szkołę życia"
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News