Bohaterki kultowych komedii Barei. Kto powiedział: "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem"?

Aktualizacja:
Autor:
Dominika
Czerniszewska
„Mój mąż jest z zawodu dyrektorem”
„Mój mąż jest z zawodu dyrektorem” Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Rafał Dajbor powraca z drugą częścią książki "Jak u Barei". Tym razem rzuca światło na aktorki występujące w produkcjach mistrza komedii. Autor wtajemnicza nas w kulisy życia m.in. Zofii Czerwińskiej, Barbary Rylskiej i Hanny Skarżanki. O szczegółach pisarz opowiedział w Dzień Dobry TVN. Pamiętacie te kultowe teksty?

14 czerwca obchodzimy 35. rocznicę śmierci reżysera Stanisława Barei, autora kultowych komedii z czasów PRL-u. Oprócz pracy reżyserskiej, Bareja angażował się również w działalność komunistyczną. W sierpniu 1954 zadebiutował jako aktor w filmie "Trzy straty", w latach 50. asystował dwóm reżyserom - Antoniemu Bohdziewiczowi i Janowi Rybkowskiemu. Jego reżyserskim debiutem była komedia z 1960 roku pt. "Mąż swojej żony".  Zmarł 14 czerwca 1987 roku w Essen.

"Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli Jak u Barei 2"

To kontynuacja świetnie przyjętej przez czytelników książki "Jak u Barei, czyli kto to powiedział".

- Pierwsza była poświęcona aktorom-mężczyznom, a druga jest o aktorach-kobietach. Stąd tytuł "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli Jak u Barei 2". One tworzą rodzaj dyptyku - tak to nazwijmy. Okładkowa postać to Barbara Rylska (...), świetna aktorka, która prawie się nie pojawiała w filmach fabularnych. Grała w tym, co najbardziej ulotne: telewizja, estrada, radio, piosenka. Bardzo dobrze, że jej się ten "Poszukiwany, poszukiwana" trafił, bo to ją unieśmiertelni oraz oczywiście "Portugalczyk Osculati" - tłumaczył Rafał Dajbor, pisarz i dziennikarz w Dzień Dobry TVN.

Kultowe teksty bohaterek filmów z Barei

"Aż do Żoliborza mamy wszystkie sklepy poobrażane" - te słowa wypowiedziała Wanda Stanisławska-Lothe. - Wspaniała aktorka, znana gdańszczanom bardzo mocno, zwłaszcza starszym. Potem już także warszawiakom. To Mamoniowa z "Rejsu" - mówił nasz gość.

A za "tu jest kiosk Ruchu, ja tu mięso mam" stoi Barbara Winiarska. - Ten kiosk Ruchu to jest Dobra 4. On do dzisiaj jest. W tej książce jest rozmowa z panią, która pracuje w tym kiosku. Powiedziała mi, że do niej przychodzą ludzie do kiosku z "Misia". Tam mieszkał komisarz Zawada z "Kryminalnych". Dobra 4. Bardzo filmowe miejsce - podkreślił Rafał Dajbor.

A do kogo należy kwestia "Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział"? Posłuchaj całej rozmowy z autorem książki w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości