Gwiazdy

Jane Campion z Oscarem za "Psie pazury". Wybitna reżyserka ma swoje miejsce w Krakowie

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Oscarowa noc za nami. Do kogo powędrowały statuetki?

Jane Campion należy do grona najlepszych reżyserów filmowych na świecie. Za swój ostatni film "Psie pazury" otrzymała właśnie Oscara. Warto przypomnieć, że uznana artystka była gościem festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Odebrała tam nagrodę "Pod Prąd", a także zostawiła swój trwały ślad w Krakowie.

Jane Campion - Oscar 2022 za reżyserię

Jane Campion otrzymała Oscara dla najlepszej reżyserki za film "Psie pazury". Tym samym jest pierwszą kobietą w historii dwukrotnie nominowaną za reżyserię i trzecią, która zdobyła to wyróżnienie. Artystka była gościem festiwalu Mastercard OFF CAMERA, gdzie jako pierwsza została laureatką nagrody "Pod Prąd", a także zostawiła odcisk swoich dłoni w Krakowskiej Alei Filmowej.

Zagraniczne gwiazdy

Wschodzące gwiazdy Hollywood
Wschodzące gwiazdy Hollywood Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Reżyserka odwiedziła Festiwal z filmem "Jaśniejsza od gwiazd". Zdecydowała, że to właśnie podczas Mastercard OFF CAMERA odbędzie się premiera obrazu. Zabrała widzów w podróż do zmysłowego świata pierwszej miłości. Na spotkaniu z widzami dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat kina niezależnego i zadań reżysera, a także jego walki, którą musi toczyć, aby pozostać niezależnym.

- Naszym zadaniem na Ziemi jest bycie szczerym co do tego, co się dzieje dookoła nas i opowiadanie historii niekoniecznie z wysoce sprzedażowego punktu widzenia, oferowanie czegoś innego - mówiła. Misję Festiwalu skomentowała krótko: "wykorzystujecie komercyjne środki do realizacji niekomercyjnego celu".

Jane Campion - Oscar 2022 z "Psie pazury"

Podczas pracy na planie "Psich pazurów" spotkała się z innym festiwalowym gościem, czyli Benedictem Cumberbatchem - również laureatem nagrody "Pod prąd". Aktor znany z filmów "Zniewolony. 12 Years A Slave", "W ciemność Star Trek" czy "Doctor Strange" oraz serialu BBC "Sherlock" promował podczas Festiwalu film "Little Favour", który również wyprodukował. Najważniejszą ideą, jaka stoi za Mastercard OFF CAMERA jest spotkanie twórców z Festiwalową publicznością i promowanie niezależnych postaw w świecie kultury.

Nagroda "Pod prąd". Kto został wyróżniony?

"Pod prąd" to nagroda przyznawana twórcom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kina niezależnego. Jej laureaci zostawiają swój trwały ślad w Krakowie w postaci odcisku dłoni. Krakowską Aleję Filmową tworzą odciski dłoni takich gwiazd, jak m.in. Peter Weir, Roman Polański, Tim Roth, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn czy Krystyna Janda.

- Jane Campion jest pierwszą, która odcisnęła swoją dłoń w Krakowskiej Alei Filmowej - przypomniał w Dzień Dobry TVNMateusz Hładki.

15. Mastercard OFF CAMERA. Kiedy odbędzie się festiwal?

Święto kina niezależnego odbędzie się już za miesiąc. Od 29 kwietnia do 8 maja pod Wawelem pojawią się przedstawiciele branży filmowej z całego świata. Na publiczność czeka selekcja najciekawszych tytułów, spotkania z gwiazdami i pokazy specjalne.

Więcej informacji o 15. Mastercard OFF CAMERA można znaleźć na stronie www.offcamera.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości