Gwiazdy

Filip Chajzer pokazał blizny. "To herbata. Babcia ją na mnie niechcący wylała". Ekspert wskazał najgorszy błąd przy oparzeniach

Gwiazdy

Aktualizacja:

Poparzenia wrzątkiem lub pryskającym z patelni tłuszczem zdarzają się najczęściej w domu. Latem dodatkowo jesteśmy narażeni na oparzenia związane z ekspozycją na słońce. Jak reagować, aby uśmierzyć ból oraz zminimalizować ryzyko powstania szpecących blizn, mówi ratownik medyczny Ariel Szczotok.

Jak reagować w przypadku oparzenia?

O tego typu wypadek naprawdę nietrudno - wystarczy chwila nieuwagi, a wrząca woda czy gorący posiłek lądują na naszym ciele. Wie o tym doskonale Filip Chajzer, który rozmowę z zaproszonym gościem rozpoczął od przykrego wspomnienia z dzieciństwa.

- Mam blizny, żyję sobie z nimi w zasadzie całe życie, jedna, druga, trzecia, cała ręka - wyznał prowadzący Dzień Dobry TVN na antenie. - To jest herbata. Babcia ją na mnie niechcący wylała, kiedy miałem trzy lata - zdradził, dopytując, czy dziś możliwe byłoby takie opatrzenie ran, aby uniknąć trwałych śladów.

Ariel Szczotok radzi, by od razu po poparzeniu przystąpić do chłodzenia skóry. Należy jednak unikać lodowatej wody, lepiej sprawdzi się letnia, która jest przyjemniejsza dla skóry, ale też powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dostarczających tlen do uszkodzonych tkanek. Z tego samego powodu należy unikać lodu i wszelakich mrożonek, które mogą wyłącznie pogorszyć sytuację. Chłodzenie powinno trwać 20-25 minut.

Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie rany. Konieczne jest zadbanie o jałowość opatrunku. W przypadku oparzeń chemicznych nie wolno przykrywać rany, ponieważ na skórze wciąż może znajdować się drażniąca substancja.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu słonecznym

W przypadku oparzeń słonecznych pierwszym krokiem również powinno być chłodzenie. Następnie można zaaplikować preparaty zawierające pantenol, które przyśpieszą regenerację skóry.

- Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie chłodzącego kompresu - radzi Ariel Szczotok w kwestii oparzeń słonecznych u dzieci. - Musimy ocenić powierzchnię tego oparzenia, żeby nie była za duża i nie wyziębić dziecka. Zostawmy dziecko bez koszuli, w delikatnej pościeli, przewiewnej i miękkiej, z otwartym oknem, żeby strumień powietrza chłodził skórę. Jeśli pojawią się bąble, absolutnie ich nie zrywamy i nie przekłuwamy - zaleca specjalista.

Przebywając na słońcu z dziećmi nie wolno zapominać o kremach z filtrem - im wyższy tym lepszy - oraz o odpowiednim nawadnianiu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Rezydenci biur podróży skarżą się na turystów. "Dzwoni kobieta i mówi, że urwał jej się sznurek od tamponu"

COVID-19 zniszczył płuca kobiecie w ciąży. Przeszła cesarskie cięcie i przeszczep. "Zadzwoniłam do domu się pożegnać"

Zalegający z alimentami stracą prawo do dziedziczenia. Rząd szykuje nową karę dla dłużników

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości