Ariel Szczotok

  Ariel Szczotok

  Kiedy żar leje się z nieba, samochód stojący na słońcu staje się śmiertelną pułapką dla pozostawionych w nim dzieci i zwierząt. Ratownik medyczny Ariel Szczotok i reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger postanowili sprawdzić, jak szybko nagrzewa się auto w pełnym słońcu. Wynik był szokujący! Jak reagować, kiedy widzimy w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę?

  Poparzenia wrzątkiem lub pryskającym z patelni tłuszczem zdarzają się najczęściej w domu. Latem dodatkowo jesteśmy narażeni na oparzenia związane z ekspozycją na słońce. Jak reagować, aby uśmierzyć ból oraz zminimalizować ryzyko powstania szpecących blizn, mówi ratownik medyczny Ariel Szczotok.

  Na skręconą kostkę należy położyć zimny okład. Dlaczego? W jakich jeszcze innych sytuacjach zimny okład nam pomoże? A kiedy stosować ciepłe okłady? W Dzień Dobry TVN wyjaśnił nam to ratownik medyczny Ariel Szczotok.

  W sytuacji, kiedy człowiek umiera szybka reakcja i pomoc są najważniejsze. Niestety wiele osób - zamiast przystąpić do reanimacji - woli się przyglądać, a nawet nagrywać zdarzenie, którego są świadkami. Dlaczego niechętnie udzielamy innym pierwszej pomocy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem społecznym dr Konradem Majem, ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem i Mariuszem Niwińskim, który udzielił pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Opowiedział nam o tym zdarzeniu. Dowiedzieliśmy się również, jak się zachować, kiedy jesteśmy świadkami wypadku.

  W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Budzą one kontrowersje w środowiskach związanych z ratownictwem. O sprawie rozmawialiśmy z dr. Jackiem Górnym, ordynatorem szpitalnego oddziału ratunkowego w Poznaniu i ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem.

  Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Dlaczego te mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą? Czy istnieje skuteczny sposób na uniknięcie zarażenia się tą chorobą? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? A co, jeśli nie wyjmiemy go w całości? O tym w Dzień Dobry TVN dr n. med. Marta Supergan-Marwicz z UwM i ratownik medyczny Ariel Szczotok.

  Tej zimy w Polsce, z powodu wychłodzenia organizmu, zmarło już ponad 60 osób. Jak rozpoznać jego objawy, jakie kroki powinniśmy podjąć w takim przypadku, a czego należy kategorycznie unikać? Nasz gość, ratownik medyczny Ariel Szczotok, opowiedział nam również, jak radzić sobie w mniej drastycznych przypadkach np. gdy nasze dziecko zbyt długo bawiło się na mrozie.

  Jak powinniśmy reagować, gdy dziecko zakrztusi się lub zachłyśnie? W jakich okolicznościach dochodzi do zadławienia i czym najczęściej dławią aię dzieci? O tym, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem, który zachęca do szkolenia się z pierwszej pomocy. Zademonstrował on również na fantomie, jak to zrobić.

  Występuje nagle, często powoduje utratę przytomności i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Mowa o krwawieniu śródczaszkowym, które jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem, a konsekwencje jego wystąpienia mogą być tragiczne. Jakie sygnały organizmu powinny nas zaniepokoić? Jak można wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstania krwawienia wewnątrzczaszkowego? Jakie badania należy wykonać, aby stwierdzić istnienie tętniaka? Czy każdy tętniak kwalifikuje się do leczenia? Jakie są metody leczenia? Jak reagować, kiedy podejrzewamy, że u ktoś pojawił się nagle problem z naczyniami krwionośnymi? O tym goście Dzień Dobry TVN: neurolog dr Adam Kobayashi i ratownik medyczny Ariel Szczotok.

  W Majówkę wielu z nas wyjeżdża poza miasto. Co zrobić, gdy ukąsi nas żmija? Czy należy wyssać jad? Dlaczego nie wolno tamować krwawienia? Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego? Kiedy niezbędne jest zrobienie zastrzyku z adrenaliny? Co zrobić w przypadku ugryzienia osy lub skaleczenia? O pomoc poprosiliśmy eksperta Dzień Dobry TVN Ariela Szczotoka, ratownika medycznego.

  Chemicy na usługach karteli narkotykowych? W tym wypadku tak. Rośnie liczna związków chemicznych tzw. dopalaczy, które są tak modyfikowane, by znów w pole wywieść aktualne prawo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ratownik medyczny Ariel Szczotok oraz Jolanta Łazuga - Koczurowska, szefowa Monaru i certyfikowany specjalista terapii uzależnień. W zeszłym roku dopalaczami zatruło się około 2 tysięcy osób. Jak chronić młodzież przed dopalaczami?

  Okazuje się, że pogotowie ratunkowe nie jest dla każdego. I to pogotowie poprosiło nas, czyli redakcję Dzień Dobry TVN, o pomoc. Tylko w czym program śniadaniowy może pomóc służbie zdrowia? Otóż może. O szczegóły Marcin Sawicki zapytał ratownika medycznego Ariela Szczotoka.

  A w programie: Jerzy Janowicz i czołówka polskich tenisistów, Maja Sablewska i bohaterka ostatniego odcinka "Sablewskiej sposób na modę". Ponadto: czy wiesz, jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu, czyli pierwsza pomoc Ariela Szczotoka. Zapraszamy w poniedziałek od 8.00. Program poprowadzą: Dorota Wellman i Marcin Prokop.