Maciej Kossowski nie żyje
Maciej Kossowski odszedł 30 października 2022 roku w Nowym Jorku. Znany był z występów z zespołami Czerwono-Czarni i Tajfuny. Zmarł w wieku 85 lat. Informację o jego śmierci przekazał Paul Redelat w liście do jednego z polonijnych magazynów w Nowym Jorku.
Żałoba
- Nazywam się Paul Radelat. Od 30 lat byłem przyjacielem i sąsiadem Macieja Kossowskiego. Piszę, by poinformować Was, że zmarł on 30 października 2022, około godziny 13, w New York Presbyterian/Weill Cornell Medical Center, przy 68 Wschodniej Ulicy na Manhattanie - napisał w liście Paul.
Pogrzebem muzyka zajmie się Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.
Paul Redelat o Macieju Kossowskim
Jak poinformował w liście Paul Redelat, Maciej Kossowski zmarł bez rodziny i przyjaciół, a jedynymi osobami, które go znały, był on sam i szpitalny lekarz. Jak zrelacjonował, muzyk w ostatnich 10 latach stał się "pustelnikiem", a sam Paul przyznał, że przypadkiem odkrył ten fakt.
- Kiedy ostatni raz odwiedziłem go w szpitalu, był w okropnym stanie, a lekarz powiedział mi, że jestem jedyną osobą, która przyszła go odwiedzić. Kiedy zobaczyłem go leżącego, uświadomiłem sobie kontrast sytuacji, że oto jest człowiek, który kiedyś był kochany i podziwiany przez setki tysięcy ludzi w Polsce za swoją muzykę w latach 60. i 70., a tu umiera w samotności - przekazał Paul.
Redakcja jednego z plonijnych magazynów otrzymała list od amerykańskiego obywatela, nowojorczyka odnośnie Maćka...
Posted by Krystof Medyna on Tuesday, November 1, 2022
Kim był Maciej Kossowski?
Maciej Kossowski urodził się 11 lutego 1937 roku. Znany był z takich utworów jak: "Dwudziestolatki", "Agatko pocałuj", "Nie mówię żegnaj", "Wakacje z blondynką" czy "To ty Mario". Do jego utworów teksty pisali m.in. Jonasz Kofta, Marek Głogowski i inni. Pod koniec lat 60. lub na początku lat 70. wyemigrował na stałe do Ameryki, prawdopodobnie ze swoją żoną, Amerykanką, z którą pobrali się niedługo wcześniej w Świnoujściu.
Kossowski związany był przez kilka lat z Czerwono-Czarnymi i zespołem Tajfuny, z którym odbył turnee po ZSRR. W 2012 roku przyjechał do Polski wystąpił na jednym koncercie. Miało to miejsce w Grudziądzu, jego rodzinnym mieście.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Śmierć bliskich to konfrontacja z bezradnością. "Procesowi umierania się towarzyszy"
- Czy można przygotować się do własnej śmierci? U kresu życia ludzie przyjmują dwie postawy
- Zapomnieliśmy, jak obcować ze śmiercią. "Kilkanaście razy pocałowałem zwłoki w policzek albo czoło"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: muzyka.interia.pl/onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Gaschwald/Getty Images