Kobieca siła w piątej części Mad Max. Twórca: "Zawiera w sobie więcej znaczeń, niż widać na pierwszy rzut oka"

Furiosa_rep_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
“Furiosa” - kobieca twarz “Mad Maxa” - napisy
“Furiosa” - kobieca twarz “Mad Maxa” - napisy
Gwiazda “Euforii” w krwawym habicie
Gwiazda “Euforii” w krwawym habicie
“Back to Black” - film o Amy Winehouse już w kinach
“Back to Black” - film o Amy Winehouse już w kinach
Chalamet i Butler o “Diuna: Część druga”
Chalamet i Butler o “Diuna: Część druga”
Jason Schwartzman i Adrien Brody mierzą się z kosmitami
Jason Schwartzman i Adrien Brody mierzą się z kosmitami
Penelope Cruz mierzy się z tematem eksmisji
Penelope Cruz mierzy się z tematem eksmisji
Arnold Schwarzenegger po raz pierwszy w serialu
Arnold Schwarzenegger po raz pierwszy w serialu
Anne Hathaway: bez miłości nie da się żyć
Anne Hathaway: bez miłości nie da się żyć
Braterstwo, rywalizacja i klątwa na ringu
Braterstwo, rywalizacja i klątwa na ringu
“Challengers”: Zendaya i tenisowy trójkąt miłosny
“Challengers”: Zendaya i tenisowy trójkąt miłosny
Zendaya i Florence Pugh o "Diunie": to było jak sen
Zendaya i Florence Pugh o "Diunie": to było jak sen
George Miller to nagradzany australijski filmowiec, który zdobył sławę jako twórca sagi Mad Max. Na ekranach oglądać można już piątą jej odsłonę. Główna bohaterka Furiosa została porwana jako dziecko. O swoje życie i wolność będzie musiała zawalczyć w okrutnym, postapokaliptycznym świecie. W roli Furiosy wystąpiła Anya Taylor-Joy, a jej przeciwnika, watażkę Dementusa, zagrał Chris Hemsworth. Z reżyserem i scenarzystą rozmawiała Anna Tatarska.

Saga Mad Max – historia i jej ewolucja okiem filmowca

Na przestrzeni lat saga Mad Max przechodziła liczne przemiany. Jak podkreśla sam reżyser, nie spodziewał się, że powstanie aż pięć części. Tymczasem minęło ponad 40 lat, a twórcy przenoszą publiczność w kolejną odsłonę filmowych wątków.

- Ta opowieść zawiera w sobie więcej znaczeń, niż widać na pierwszy rzut oka. Ludzie zaczynają postrzegać ją w sposób, który jest dla mnie ekscytujący i ważny, bo upewnia mnie we wszystkim, co wiem na temat opowiadania historii, a szczególnie na temat alegorii, o której znaczeniu decyduje osoba patrząca. Interpretacja należy do widowni – powiedział reżyser.

Rola silnych kobiet w filmie

Reżyser uczynił centralną postacią piątej części kobietę, Furiosę. Dlaczego? George Miller zdradził, że od zawsze silny wpływ miały na niego historie opowiadane przez matkę, ale też opowieści córek i partnerki.

- Rozumiem, co miał na myśli Joseph Campbell, mówiąc o heroicznej naturze kobiety w życiu codziennym. To nacechowało tę historię, ale potem zrozumiałem jeszcze jedną rzecz. W Australii mamy kulturę, która jest bardzo wyjątkowa, bo istnieje nieprzerwanie od 65 tysięcy lat. Mówię tutaj o rdzennych mieszkańcach Australii, aborygenach. Snute przez nich opowieści mają niezwykłą moc. Opisują wszystko, cały kosmos, od historii o powstaniu świata, po opowieści tłumaczące, gdzie znaleźć schronienie, pożywienie, wodę, a nawet takie objaśniające gwiazdy. Źródłem niemal wszystkich z nich jest historia siedmiu sióstr uciekających przed okrutną męską siłą. Miałem szczęście, mogąc spędzić trochę czasu w centralnej Australii, w rytualnym miejscu aborygenów zwanym Cape Hill, gdzie poznałem tę historię. I dlatego jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Wszystko to jest rezultatem tych opowiadanych od wieków historii i też moje dzieło jest w pewnym sensie częścią tej wielowiekowej tradycji – podsumował reżyser.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości