George Miller to nagradzany australijski filmowiec, który zdobył sławę jako twórca sagi Mad Max. Na ekranach oglądać można już piątą jej odsłonę. Główna bohaterka Furiosa została porwana jako dziecko. O swoje życie i wolność będzie musiała zawalczyć w okrutnym, postapokaliptycznym świecie. W roli Furiosy wystąpiła Anya Taylor-Joy, a jej przeciwnika, watażkę Dementusa, zagrał Chris Hemsworth. Z reżyserem i scenarzystą rozmawiała Anna Tatarska.
Saga Mad Max – historia i jej ewolucja okiem filmowca
Na przestrzeni lat saga Mad Max przechodziła liczne przemiany. Jak podkreśla sam reżyser, nie spodziewał się, że powstanie aż pięć części. Tymczasem minęło ponad 40 lat, a twórcy przenoszą publiczność w kolejną odsłonę filmowych wątków.
- Ta opowieść zawiera w sobie więcej znaczeń, niż widać na pierwszy rzut oka. Ludzie zaczynają postrzegać ją w sposób, który jest dla mnie ekscytujący i ważny, bo upewnia mnie we wszystkim, co wiem na temat opowiadania historii, a szczególnie na temat alegorii, o której znaczeniu decyduje osoba patrząca. Interpretacja należy do widowni – powiedział reżyser.
Rola silnych kobiet w filmie
Reżyser uczynił centralną postacią piątej części kobietę, Furiosę. Dlaczego? George Miller zdradził, że od zawsze silny wpływ miały na niego historie opowiadane przez matkę, ale też opowieści córek i partnerki.
- Rozumiem, co miał na myśli Joseph Campbell, mówiąc o heroicznej naturze kobiety w życiu codziennym. To nacechowało tę historię, ale potem zrozumiałem jeszcze jedną rzecz. W Australii mamy kulturę, która jest bardzo wyjątkowa, bo istnieje nieprzerwanie od 65 tysięcy lat. Mówię tutaj o rdzennych mieszkańcach Australii, aborygenach. Snute przez nich opowieści mają niezwykłą moc. Opisują wszystko, cały kosmos, od historii o powstaniu świata, po opowieści tłumaczące, gdzie znaleźć schronienie, pożywienie, wodę, a nawet takie objaśniające gwiazdy. Źródłem niemal wszystkich z nich jest historia siedmiu sióstr uciekających przed okrutną męską siłą. Miałem szczęście, mogąc spędzić trochę czasu w centralnej Australii, w rytualnym miejscu aborygenów zwanym Cape Hill, gdzie poznałem tę historię. I dlatego jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Wszystko to jest rezultatem tych opowiadanych od wieków historii i też moje dzieło jest w pewnym sensie częścią tej wielowiekowej tradycji – podsumował reżyser.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Palm Dog - prestiżowe nagrody za najlepsze psie role. "Messi dostał własny program telewizyjny"
- "Sok z żuka 2" ma kolejny zwiastun. Michael Keaton zachwyca w kontynuacji hitu sprzed lat
- Kinowy hit już za moment w HBO Max. Przenieś się do pustynnego świata drugiej części "Diuny"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN