Gwiazdy

Joanna Przetakiewicz nie zgadza się, że 50-tka to nowa 30-tka. "Takie teorie są bardzo zgubne"

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Sabina Zięba
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce

Joanna Przetakiewicz bardzo angażuje się w pomaganie kobietom. Kilka lat temu założyła ruch społeczny i chce mobilizować płeć piękną do zmian w życiu, spełniania marzeń, a także poczucia szczęścia na każdym etapie życia. Teraz w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Sabiną Ziębą opowiedziała, jak wygląda życie po 50-tce.

Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce

Joanna Przetakiewicz utworzyła w 2018 roku ruch społeczny Era Nowych Kobiet, który łączy Polki w silną strukturę grupy wsparcia i rozwoju. Pragnie inspirować kobiety do przemian osobistych i zawodowych, które mają pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i akceptacji, trwałych relacji, niezależności finansowej oraz poczucia szczęścia. Projektantka uważa, że nigdy nie jest za późno na zmiany i można realizować siebie w każdym wieku. Nie zgadza się jednak z popularnym stwierdzeniem, że "50-tka to nowa 30-tka". Uważa wręcz, że jest to bardzo krzywdzące.

- Takie teorie uważam, że są bardzo zgubne. (...) Ja w ogóle w takie hasła nie wierzę. Dzisiaj 50-tka jest nową 50-tką. Kropka. I to, co ja zawsze powtarzam, że kobieta z wiekiem nie staje się przezroczysta, tylko bardziej wyrazista. To jest ta nowa era. To jest "era nowych kobiet", że życie się bardzo wydłużyło. Kiedyś to były 3 etapy - (...) edukacji, pracy i rodziny, a potem było się babcią. Koniec. Natomiast dzisiaj to jest zupełnie co innego. Można zmieniać pracę, można zmieniać kwalifikacje, można się rozwijać, uczyć przez całe życie - mówiła Joanna Przetakiewicz w rozmowie z Sabiną Ziębą.

Problem Polek według Joanny Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz zauważyła, że życie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się zmieniło. Obecnie ludzie żyją dłużej, lepiej się odżywiają, są wysportowani, inaczej wyglądają, a przede wszystkim - myślą w zupełnie inny sposób. Dlatego też najbardziej ją zaskakuje i szokuje, kiedy młode dziewczyny mówią jej na spotkaniach, że czują się staro i nie czują w sobie sił do zmian.

- Polki są niesamowicie piękne, ambitne, mądre, pracowite, totalnie ogarnięte i bardzo często brakuje im tylko świadomości tego, że takie są. I kiedy ja słyszę, jak 28-letnia dziewczyna mówi, że w zasadzie młodość ma za sobą, to zawsze mówię jej: "Dziewczyno, ta młodość się dopiero zaczyna. Ty teraz dopiero będziesz najwspanialszą kobietą, już taką bardziej siebie świadomą, pewną i będzie tylko coraz lepiej". W związku z tym, ja zawsze je przekonuje, że one dopiero całe życie mają przed sobą i jeszcze ono będzie trwało dziesiątki lat - dodała Joanna Przetakiewicz.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości