Ojciec "Kajka i Kokosza" we wspomnieniach: "Miał wielki dystans do siebie"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Michał Malinowski
Kim był ojciec Kajka i Kokosza?

Janusz Christa jest autorem jednej z najchętniej czytanych polskich serii komiksów "Kajko i Kokosz". Zmarł w 2008 roku. - Nie docierała do niego popularność, którą miał - ocenił Sławomir W. Malinowski, dziennikarz.

Janusz Christa - autor serii komiksów "Kajko i Kokosz"

To on powołał do życia Kajka, Kokosza, Mirmiła czy Łamignata. Przygody swoich wychowanków umieszczał w kosmosie, na morzu, a finalnie w osadzie Mirmiłowo. Janusz Christa wszystkie niesamowite przygody, którymi żyła cała polska młodzież, tworzył w niewielkim pokoiku w sopockim mieszkaniu.

- Nie docierała do niego popularność, którą miał. Nie docierało to, że dzieciaki go uwielbiały. Miał wielki dystans do siebie, co wykazał pisząc na oparciu swojego płóciennego fotelika: "Na tym foteliku wypierdziałem wszystkie swoje komiksy" - powiedział Sławomir W. Malinowski, dziennikarz i wieloletni przyjaciel Janusza Christy.

Sławomir W. Malinowski jest autorem filmu dokumentalnego o rysowniku. – Chyba jestem jedynym żyjącym człowiekiem, który wszedł na stałe pośród bohaterów Janusza Christy. "Wieczór Wybrzeża" stał właściwie komiksem Janusza Christy. Długo przed przywiezieniem gazet do kiosków ustawiały się kolejki. Bardzo długie, w których połowa to były dzieciaki m.in. ja. (…) Później [Janusz Christa - przyp. red.] zrezygnował z "Wieczoru Wybrzeża" i przeszedł do "Świata Młodych". Wówczas nastąpiła eksplozja jego twórczości w skali ogólnopolskiej - zaznaczył dziennikarz. 

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Janusz Christa we wspomnieniach wnuczki

Paulina Christa, wnuczka Janusza Christy, w dzieciństwie spędzała bardzo dużo czasu u dziadków. Jej tato zmarł, gdy miała 1,5 roku.

- Był jedynym synem Christów, więc stałam się oczkiem w głowie dziadków. [Dziadek - przyp. red.] próbował mnie nauczyć rysować, ale bardzo szybko się poddał. Zdjęć mamy niewiele, ponieważ Janusz stał nie po tej stronie obiektywu, po której byśmy chcieli, ale mam moje ulubione zdjęcie z Januszem z jachtów – wspominała.

Jak dodała, jej dziadek bardzo lubił podróżować m.in. do Grecji, Francji czy Szwajcarii, a po jego domu nie było widać, że mieszka w nim artysta-plastyk. Janusz Christa był człowiekiem, który posiadał wiele talentów. O jakich mowa? Zobacz materiał wideo. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Michał Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości