Przygotowania do świąt Magdy Gessler
Święta Wielkanocne za pasem. Niektórzy na ostatnią chwile myją okna, inni zakończyli już prace porządkowe i powoli przygotowują się do świętowania. Co już powinno być gotowe, a jakie dania możemy dokończyć w niedzielę? - Mam taką radę, aby w Wielką Sobotę mieć już wszystko gotowe. Dobrze jest też zrobić już żurek. Białą kiełbasę zaparzamy w niedzielę. Na ostatnią chwilę możemy zrobić mazurka, bo ten nie powinien leżeć zbyt długo. Natomiast ciasto drożdżowe już powinno być upieczone - mówiła w rozmowie z Mateuszem Hładkim Magda Gessler, restauratorka.
Nie są to jednak wszystkie przysmaki, które powinny się znaleźć na świątecznym stole. - Absolutną podstawą jest babka wielkanocna. Bez niej nie wyobrażam sobie świąt - dodała. A co ze święconką? Czego nie może zabraknąć w koszyczku Magdy Gessler? - Zdecydowanie kiełbaski - dodała restauratorka.
Wielkanocne zwyczaje w domu Magdy Gessler
Święta zazwyczaj zaczynają się od wielkanocnego śniadania, ale nie jest to reguła. Są domy, które wprowadzają swoje własne reguły i zwyczaje. Tak było w domu Magdy Gessler.
- Kiedy moje dzieci były małe, zanim zasiadły do stołu musiały znaleźć swoje niespodzianki w ogrodzie. Długo szukały prezentów od zajączka w postaci koszy z dobrociami, słodyczami, zabawkami, grami. Ten zwyczaj zapożyczyłam od swojej teściowej - dodała.
Mało kto wie, że Magda Gessler świętuje także Wielkanoc w obrządku prawosławnym. Czym się ona różni od tej w kościele katolickim? - Świętowanie zaczyna już o północy. Wtedy wokół cerkwi odbywa pochód ze świeczkami. Do śniadania wielkanocnego zasiada się ok. 4 rano - mówiła Magda Gessler.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Koszyczek wielkanocny - co musi się w nim znaleźć i dlaczego
Z jajek tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Jak powstają ażurowe wydmuszki?
Legendarny sernik siostry Anieli. Przepis!
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Mateusz Hładki