Księżna Kate zachorowała na nowotwór
Księżna Kate na wiele tygodni zniknęła z życia publicznego. Powodem jej nieobecności miała być rekonwalescencja po operacji jamy brzusznej. Wśród Brytyjczyków, jak i fanów rodziny królewskiej na całym świecie zachowanie księżnej wywołało duży niepokój.
Jej nieobecność w mediach skłoniła internautów do tworzenia licznych teorii spiskowych, od ciąży, po spekulacje na temat małżeńskiego kryzysu. Jak się okazało, przypuszczenia te były dalekie od rzeczywistości.
W piątkowy wieczór, 22 marca, sama księżna poinformowała media o przyczynie swojej nieobecności. - Testy przeprowadzone po zabiegu wykazały obecność raka - powiedziała Kate.
Obecnie żona księcia Williama przechodzi chemioterapię zapobiegawczą.
Na czym polega chemioterapia zapobiegawcza?
Chemioterapia zapobiegawcza odnosi się do szeregu form leczenia stosowanych u pacjentów z różnymi rodzajami nowotworów. I choć przebieg leczenie u każdego pacjenta wygląda inaczej, to jego cel jest spójny. W terapii najważniejsze jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się nowotworu i ograniczenie ryzyka nawrotu choroby. Ten rodzaj chemioterapii jest stosowany po zastosowaniu innych form leczenia np. operacji chirurgicznej lub radioterapii.
- Terapię uzupełniającą (przyp.red. zapobiegawczą) często stosuje się po leczeniu podstawowym, takim jak operacja - napisała na swojej stronie Mayo Clinic, prestiżowa amerykańska organizacja non-profit z sektora medycznego.
Jak wyjaśnili "nawet jeśli operacja kończy się pomyślnym usunięciem całego widocznego nowotworu, w (organizmie pacjenta) mogą pozostać mikroskopijne fragmenty raka, których nie da się wykryć obecnymi metodami diagnostycznymi".
Chemioterapia ta "nie gwarantuje, że rak nie powróci", jednak znacząco ogranicza ryzyko nawrotu.
Jak wygląda leczenie chemioterapią zapobiegawczą?
Onkolog Katherine Van Loon w rozmowie z "Time" wytłumaczyła, że podczas chemioterapii zapobiegawczej wykorzystywane są te same środki, które podaje się chorym aktywnie zwalczającym nowotwór. - Dobór konkretnych leków zależny jest od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta, w tym rodzaju wykrytego raka oraz stadium jego zaawansowania - wyjaśniła lekarka.
Długość leczenia waha się od trzech do sześciu miesięcy. Jak zauważa "Guardian", w niektórych przypadkach cykle chemioterapii mogą być podawane nawet na przestrzeni kilku lat.
Dziennik podkreślił, że chemioterapia uzupełniająca jest szczególnie skuteczna w walce z nowotworami piersi, jelita grubego i płuc.
Ten rodzaj chemioterapii również niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Wśród najczęściej spotykanych są m.in.: zmęczenie, mdłości, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwiększone ryzyko infekcji, wypadanie włosów, utratę apetytu czy możliwości wystąpienia reakcji uczuleniowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak dużo wiesz o księżnej Kate? W tym quizie mało kto ma maksymalną liczbę punktów
- Blake Lively kpi ze zniknięcia księżnej Kate. Internauci: "Ale mnie rozczarowałaś"
- Wujek Kate Middleton komentuje jej stan zdrowia. "Nie rozumiem tych pytań"
Autor: Anna Gondecka
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Stephen Pond/GettyImages