Gwiazdy

Zespół Muchy z ogromnym wyróżnieniem. O ile Fryderyków zawalczy?

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Fryderyki 2022: zespół Muchy nominowany w 4 kategoriach!
Fryderyki 2022: zespół Muchy nominowany w 4 kategoriach! Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Przed Polakami niezwykle ważne muzyczne święto. 29.04 odbędzie się kolejna edycja "Fryderyków". Kultowe nagrody przyznawane są od 1995 roku. W Dzień Dobry TVN gościł Michał Wiraszko, wokalista zespołu Muchy, który nominowany jest w aż czterech kategoriach!

Zespół Muchy - co o nim wiemy?

Muchy są jedną z najbardziej wpływowych polskich formacji gitarowych XXI wieku. Członkowie mogą pochwalić się prawie 17-letnim doświadczeniem na klubowych i festiwalowych scenach. Ich wielbiciele dobrze znają utwory takie jak "Miasto doznań", "Najważniejszy dzień", "Galanteria", "Przesilenie" czy "Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę", należące do kanonu polskiego rocka.

Muzyka Much była często porównywana do tej, granej przez Arctic Monkeys, Franz Ferdinand, Interpol czy The Smiths. Przez te lata zespół zagrał setki koncertów, wydał cztery albumy studyjne, specjalną płytę live z Jarocina i muzykę do filmu. Nie bez powodu muzyków nazywano przed laty "najlepszym polskim zespołem bez kontraktu" i nadzieją rodzimej alternatywy.

Muchy z nominacją do 4 Fryderyków

Muchy mają na koncie pięć albumów, z czego na ostatni "Szaroróżowe", kazali czekać fanom aż siedem lat. Tytułowy singiel szybko stał się przebojem, a Akademia Fonograficzna nominowała płytę i zespół do nagród Fryderyków aż w 4 kategoriach! (Album Roku Rock/Metal, Utwór Roku, Zespół/Projekt Artystyczny Roku, Autor Roku).

- Jesteśmy z boku mainstreamu, więc te nominacje są nobilitujące. Są głosy, że Fryderyki to nagroda nieważna, ale to tak jakby powiedzieć, że polska muzyka jest nieważna - nie zgadzamy się z tym - mówił Michał Wiraszko, wokalista zespołu Muchy.

- Spada na nas zaszczyt w seniorskim wieku zespołu. Mieliśmy jedną nominację w 2008 r. i wtedy w bardziej burzliwy sposób nasza radość przebiegała. Ale długo pracowaliśmy nad obecną płytą. Przez pandemię żyliśmy w niepewności, czy ujrzy światło dzienne - dodał Szymon Waliszewski, perkusista zespołu Muchy.

Tegoroczne wydarzenie zostało podzielone na dwie gale – Galę Muzyki Poważnej oraz Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która będzie transmitowana w TVN o godzinie 20:00.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości