Franciszek Pieczka obchodzi urodziny! Aktor kończy 94 lata

Franciszek Pieczka
Franciszek Pieczka
Franciszek Pieczka to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Kinomani pamiętają go przede wszystkim z kultowego serialu "Czterej pancerni i pies" czy z "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Artysta właśnie obchodzi 94. urodziny.

Urodziny Franciszka Pieczki

Franciszek Pieczka przyszedł na świat 18 stycznia 1928 roku w Godowie, w powicie wodzisławskim. Kinem fascynował się od najmłodszych lat. Miłość do filmu okazała się na tyle silna, że zdecydował się na studia aktorskie na PWST w Warszawie.

Pierwsze kroki w zawodzie stawiał na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Później występował w Tetrze Ludowym w Nowej Hucie. Był z nim związany w latach 1955–1964. W latach 1974–2015 współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

W 1966 roku dostał rolę w serialu telewizyjnym "Czterej pancerni i pies" na podstawie mało znanej wówczas książki o tym samym tytule. Pieczka zagrał Gustlika Jelenia, żołnierza siłą wcielonego do Wehrmachtu, który porywa czołg i przechodzi na radziecką stronę. To właśnie ta rola otworzyła aktorowi drzwi do wielkiej kariery.

Widzowie mogli go później podziwiać w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Potopie" Jerzego Hoffmana czy "Chłopach".

11 listopada 2017 roku otrzymał Order Orła Białego, czyli najwyższe polskie odznaczenie państwowe.

Święto miłośników kina

Źródło: Dzień Dobry TVN
Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w Gdyni
Znamy laureatów Festiwalu Filmowego w Gdyni
Polskie nazwiska na Festiwalu Filmowym w Toronto
Polskie nazwiska na Festiwalu Filmowym w Toronto
Zakończył się 78. Festiwal Filmowy w Wenecji
Zakończył się 78. Festiwal Filmowy w Wenecji

Franciszek Pieczka - najważniejsze role

Franciszek Pieczka grał u najwybitniejszych polskich reżyserów. Współpracował z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, Tadeuszem Konwickim czy Wojciechem Jerzym Hassem.

Do najlepszych ról Pieczki można zaliczyć m.in te: w "Ziemi obiecanej", "Matce Joannie od Aniołów", "Hydrozagadce", "Rękopisie znalezionym w Saragossie", "Siekierezadzie" czy "Jasminum".

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

TVN24

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Film Polski

podziel się:

Pozostałe wiadomości