Festiwal Krzysztofa Sokołowskiego w Sokołowsku
Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się Sokołówsku, w maleńkiej wsi oddalonej zaledwie 14 kilometrów od Wałbrzycha. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To własne w Sokołowsku znajdowało się sanatorium, w którym z powodu gruźlicy przebywał ojciec reżysera. W budynku dawnego uzdrowiska zgromadzono liczne pamiątki po Krzysztofie Kieślowskim.
- To jest niezwykła spuścizna twórcza Krzysztofa Kieślowskiego. Jego oryginalne scenariusze, scenopisy, fotografie, rodzinne pamiątki. Kilkadziesiąt tysięcy obiektów trafiło (do Sokołowska), gdyż odkryliśmy historię Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku - mówiła Zuzanna Fogtt, prezes fundacji Sztuki Współczesnej IN SITU, która organizuje festiwal.
Nasza rozmówczyni dodała, że wiele pamiątek trafiło do Sokołowska dzięki uprzejmości rodziny twórcy. - Pani Maria Kieślowska i Marta Hryniak, córka, przekazały do archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego ten niezwykły zbiór - podkreśliła Zuzanna Fogtt. Co ciekawe, pamiątki przekazują również inni twórcy, którzy mieli okazję pracować z reżyserem. - Stąd można zobaczyć unikatową maszynę do cięcia, którą przekazała Urszula Lesiak, montażystka "Trzech kolorów".
Jakie pamiątki po Krzysztofie Kieślowskim trafiły do Sokołowska?
Pamiątki zgromadzone w Sokołowsku pozwalają spojrzeć na reżysera z innej, nieznanej wcześniej strony. - Mamy bardzo dużo projektów niezrealizowanych. To pozwala nam oryginalnie pisać np. o kinie, którego nie było, ćwiczyć wyobraźnię, ale też oglądać, widzieć zalążki pomysłów, które nie zostały później wykorzystane - zaznaczyła Diana Dąbrowska, filmoznawczyni.
W zbiorach archiwum znajduje się konspekty filmów reklamowych dla różnych firm, dowód osobisty, którym posługiwał się jeden z bohaterów filmu "Trzy kolory: biały", a także mały klaps. - Taki klapsy były bardzo popularne we Francji. Mamy tutaj tytuł "La Choriste" - "Chórzystka", tak naprawdę to był pierwszy tytuł "Podwójnego życia Weroniki". Nawet w "Dekalogu 9" mamy zalążek tej postaci, czyli chórzystki, która ma niestety chore serce - powiedziała Diana Dąbrowska.
Co jeszcze znajduje się w zbiorach archiwum? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakub Tolak i Zofia Samsel odkrywają uroki rodzinnego podróżowania kamperem. "Zmieniliśmy swoje życie"
- Małgorzata Rozenek-Majdan i Krzysztof Skórzyński prowadzącymi "Dzień Dobry TVN". Zobacz ich pierwszy wywiad
- TVN obchodzi 25. urodziny. Premiera jesiennego spotu stacji. Sprawdź, co będzie w jesiennej ramówce
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN