Krzysztof Kieślowski

  Krzysztof Kieślowski

  Mistrz Krzysztof Kieślowski. Jaki był naprawdę? Czy przywiązywał wagę do wyglądu zewnętrznego? Czy rzeczywiście był osobą wyjątkowo oszczędną? O tym, co najbardziej zaskoczyło ją w trakcie zbierania materiałów do biografii Krzysztofa Kieślowskiego, opowiedziała nam Katarzyna Surmiak-Domańska: "On był strasznie krytyczny wobec swoich filmów. Mówił o tym, że stosunkowo najlepiej mu wychodziły dokumenty ale tych robić nie chce, a fabularnych nie umie. (...) On twierdził, że w ogóle źle wybrał zawód". O wybitnym reżyserze opowiedział nam też Sławomir Idziak, który współpracował z nim przy wielu produkcjach filmowych: "Potrafił obserwować siebie z daleka. (...) Nie chciał się dostosować do tego co jest wokół".

  Francuska aktorka wielokrotnie odwiedzała Polskę. Tym razem przyjechała na zaproszenie Sławomira Idziaka. Czy pracują nad wspólnym projektem? Juliette Binoche mogliśmy oglądać w takich filmach jak „Niebieski” Kieślowskiego czy „Sponsoring” Szumowskiej. Jak aktorka wspomina pracę na planie polskiej produkcji? I czy to prawda, że dla Kieślowskiego zrezygnowała z filmu u Spielberga? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

  Nie od dziś wiadomo, że Grażyna Torbicka kocha kino. Nie mogło więc jej zabraknąć na Festiwalu Netia Off Camera. W Krakowie poprowadziła wieczór z Krzysztofem Kieślowskim. Dziennikarzowi TVN Fabuła Andrzejowi Sołtysikowi powiedziała, za co ceni zmarłego już reżysera. Dowiedzieliśmy się również, co dziennikarce przytrafiło się w czasie podróży do Krakowa.

  Znany przede wszystkim z komponowania muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Genialny kompozytor Zbigniew Preisner przez niektórych porównywany do samego Mozarta. Znany też z niechęci do mówienia o sobie i brylowania w mediach. Zrobił jednak wyjątek i zaprosił do siebie, do swojego studia nagrań w Niepołomicach, dziennikarkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Olubińską. Kompozytor pokazał jej swojej analogowe "zabawki".

  Na nasze ekrany wchodzi właśnie francuska komedia "Przychodzi facet do lekarza". Do Polski przyjechali reżyser filmu Dany Boon i aktorka Alice Pol, z którymi spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Ania Wendzikowska. Czy komicy, prywatnie, są zabawnymi ludźmi? A może miewają depresję? Czy dziś francuskie kino może dobrze tłumaczyć się w innych kulturach?

  Zadebiutował w "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. Twierdzi, że już nie chce, by go wszyscy lubili. W studiu Dzień Dobry TVN Jolanta Pieńkowska zapytała Macieja Stuhra, jak się czuł, kiedy wygłaszano opinie o tym, że nie jest prawdziwym Polakiem. Czy znając już konsekwencje roli w filmie „Pokłosie”, przyjąłby ją ponownie?

  W 15. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, twórcy m.in. “Dekalogu” i trylogii “Trzy kolory”, odbył się festiwal filmowy “Hommage à Kieślowski”, który patronatem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy córkę Krzysztofa Kieślowskiego Martę Hryniak. Jakim ojcem był reżyser i jak go wspomina? Towarzyszyły jej dwie córeczki, a wnuczki reżysera, Zosia i Nela. Co wiedzą o swoim dziadku?