Gwiazdy

Młodzieżowa orkiestra Adama Sztaby. "To są wybrańcy z całej Polski"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Orkiestra mistrza Sztaby
Orkiestra mistrza SztabyDzień Dobry TVN
wideo 2/4
Dzień Dobry TVNOrkiestra mistrza Sztaby

Ferie w Bydgoszczy upływają pod znakiem muzyki. Wszystko za sprawą Filharmonii Pomorskiej, Adama Sztaby i utalentowanej młodzieży z całej Polski, która kocha grać na różnego rodzaju instrumentach. Dyrygent opowiedział o tajnikach swojej pracy.

Młodzieżowa orkiestra Adama Sztaby

Młodzi muzycy spędzają ferie ze znanym kompozytorem, aranżerem i dyrygentem Adamem Sztabą. W kilka dni muszą opanować trudne utwory, by na koniec spotkań z mistrzem zagrać wyjątkowy koncert.

- To są wybrańcy z całej Polski. Świetni muzycy, bardzo młodzi. My mając lat 18, chcielibyśmy grać tak jak oni. To zupełnie nowe pokolenie. Świetnie się pracuje, bardzo to przyjemne, że wykorzystujemy czas ferii zamiast jeździć na nartach - gramy. Taki mamy pomysł na życie - powiedział Adam Sztaba.

W trakcie kilkudniowych warsztatów muzycy pracują nad 13 utworami. - Przyniosłem utwory niełatwe. Takie, z którymi zawodowcy sobie czasami nie radzą, ale pomyślałem, że ta poprzeczka musi zawisnąć wysoko - podkreślił dyrygent.

Adam Sztaba gra z młodymi muzykami

Czy różni się praca z dorosłymi i z uczniami szkoły muzycznej?

- Dorośli pytają, kiedy przerwa, a oni nie pytają. Są pracowici, bardzo chcą uzyskać dobry efekt. Nawet po próbach chodzą, grają, żyją tym. To jest wspaniałe. My, pedagodzy, namawiamy, żeby te 4-5 dni wykorzystać maksymalnie. To ten moment, który ma być baterią na kolejne lata - przyznał kompozytor.

Warsztaty z Adamem Sztabą z pewnością będą dla muzyków cenną lekcją. A czy sam mistrz-dyrygent może się czegoś nauczyć od swoich uczniów?

- Wszyscy profesorowie to powiedzą, że uczenie młodych ludzi odmładza. Powoduje, że też chce się nam bardziej, widzimy reakcje. To, że młodzi ludzie tak licznie przyjechali, żeby zagrać moje partytury, jest dla mnie wielce nobilitujące. No nie jest takie oczywiste, że chce im się grać rzeczy człowieka trochę starszego. Piękne jest to, że oni bardzo szybko łapią. To inne pokolenie, szybsze - powiedział dyrygent.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości