Imię córki Natalii Siwiec jest źle wymawiane? "Może stać się obiektem żartów"

Natalia Siwiec
Imię córki Natalii Siwiec jest źle wymawiane? "Może stać się obiektem żartów"
Źródło: MWMEDIA
Natalia Siwiec w 2017 roku została mamą i nazwała swoją córkę Mia. Z upływem czasu to żeńskie imię staje się coraz popularniejsze, choć, jak wskazuje Rada Języka Polskiego, może sprawiać problem przy wymowie. Dlaczego?

Oryginalne imiona dzieci gwiazd

Gwiazdy i celebryci chętnie wybierają zagraniczne i obco brzmiące imiona dla swoich pociech. Michał Wiśniewski nazwał swoich synów i córki: Xavier, Fabienne, Etiennette, Vivienne i Falco. Córki Katarzyny Figury to Kaszmir i Koko, pociecha Anny Skury to Melody, a syn Mariny Łuczenko-Szczęsnej to Liam. Natalia Siwiec również zdecydowała się nadać swojej córce oryginalne imię Mia.

Gwiazdy o macierzyństwie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie

Mia od kilku lat znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce najczęściej nadawanych imion w Polsce i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Według portalu dane.gov.pl w 2019 roku nazwano tak 980 dziewczynek, w 2020 roku - 1114, w 2021 roku - 1145, a w pierwszej połowie 2022 roku - 587.

Jak wymawia się imię córki Natalii Siwiec?

Rada Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk została poproszona o opinię na temat imienia Mia. I choć zdaniem sekretarz Rady nie ma prawnych przeciwwskazać, by nazwać tak dziewczynkę w Polsce, to jednak jest to nietypowe imię, które może przysporzyć kłopotów jego posiadaczce. Dlaczego?

- Imię Mia, choć wyraźnie wskazuje na płeć dziecka, nie jest obraźliwe ani równoznaczne z nazwą geograficzną czy pospolitą, to jest trudne do zaakceptowania jako imię należące do języka polskiego, ponieważ ma kłopotliwą wymowę. Zawiera bowiem połączenie miękkiego m (mi) oraz a, które w polszczyźnie wymawia się jako dwa dźwięki - tak jak np. w słowach chemia, anemia. W języku angielskim zaś, w którym jest ono często spotykane, wymawia się je jako mi-j-a - a więc niezgodnie z polską fonetyką. Pańska córka mogłaby więc w przyszłości być narażona na kłopoty - jeśli będzie chciała wymawiać swe imię zgodnie z zasadami języka angielskiego (co nie byłoby wskazane, bo przecież na gruncie polszczyzny imiona są wymawiane po polsku, nie po angielsku; Dawid w naszym języku jest "Dawidem", a nie "Dejwidem", Maria jest "Marią", a nie "Mariją"), może się spotkać z jego błędnym, lecz zgodnym z wymową, zapisem Mija. Jeśli zaś - co byłoby najbardziej właściwe - jej imię byłoby wymawiane zgodnie z polskimi normami, czyli dwugłoskowo (mi-a), może stać się obiektem żartów, ze względu na podobieństwo tej dziwnej formy do dźwięków wydawanych przez koty - Mia - miau). (...) - czytamy na stronie rjp.pan.pl..

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło: dane.gov.pl, rjp.pan.pl

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana