Znamy datę premiery nowej powieści Camilli Läckberg. Autorka bestsellerów w szczerej rozmowie

Camilla Läckberg
Camilla Läckberg
Źródło: MAGNUS RAGNVID/materiały prasowe wyd. Czarna Owca
Pierwszą książkę napisała w wielu czterech lat. Królowa szwedzkiego kryminału zdradza szczegóły ze swojego życia oraz opowiada o obawach dręczących autorów bestsellerów. Nowa powieść niezwykłej artystki pt. „Mentalista” ukaże się w Polsce w 2022 roku.

Camilla Läckberg królową szwedzkiego kryminału

Kobieta znana na całym świecie za sprawą swoich książek, nazywana europejską królową kryminału. Camilla Läckberg podbiła serca czytelników sagą o Fjällbace, jedenastoma książkami o Super-Charliem oraz dwoma o Feye. Jej powieści sprzedały się w nakładzie 29 milionów egzemplarzy i zostały opublikowane w ponad 60 krajach świata. Kim jest bestsellerowa autorka?

Nowa powieść sensacyjna Wojciecha Chmielarza
Wojciech Chmielarz, bestsellerowy autor kryminałów, opowiada o swojej najnowszej powieści, początkach kariery i przepisie na bycie słynnym autorem.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nowa książka Camilli Läckberg - znamy przybliżoną datę premiery

Camilla nie ma sobie równych w podejmowaniu coraz to nowych wyzwań. Prawdopodobnie już w marcu 2022 roku wydawnictwo Czarna Owca opublikuje jej najnowszą powieść pt. "Mentalista", którą napisała we współautorstwie z Henrikiem Fexeus’em. Wspomniany tom otwiera kolejną serię opowieści kryminalnych, trzymających w napięciu, pełnych niezapomnianych bohaterów i zaskakujących wydarzeń.

Camilla Läckberg - pisarka z wyboru

Z wykształcenia jesteś ekonomistką. Jak to się stało, że piszesz książki? Co sprawiło, że wybrałaś tę drogę zawodową?

Zawsze pisałam historie. Napisałam moją pierwszą, kryminał, w wieku 4 lat. To była makabryczna historia o pani Mikołajowej zabijającej Świętego Mikołaja! Rodzice pomogli mi zapisać historie, które opowiadałam. Później zapisali mnie na kurs kreatywnego pisania w ramach prezentu na święta, na których zaczęłam tworzyć moją debiutancką książkę i które całkowicie mnie pochłonęły.

Jakie to uczucie być bestsellerową autorką?

To wspaniałe uczucie! Momentami mocno surrealistyczne. Jestem bardzo wdzięczna moim oddanym fanom, którzy czytają wszystkie moje książki i są wspaniałym wsparciem Eriki i Patryka z sagi Fjällbaca, jak również innych, szczególnie tych najnowszych z mojej książki "Box" (pl. "Mentalista").

Profesjonalizm i pasja – Camilla Läckberg szczerze o tworzeniu swoich powieści i życiu autora

Ile czasu poświęcasz na pisanie? Czy masz jakąś rutynę, że np. piszesz wyznaczoną liczbę stron dziennie, czy tworzysz wtedy, gdy najdzie Cię wena?

Mniej lub bardziej piszę zawsze, ale zawsze przed wyznaczonym terminem. Ogólnie jestem produktywna, więc nie czuję potrzeby, by wyznaczać sobie limit stron, które dziennie muszę napisać.

Składniki dobrego kryminału. Co musi zawierać kryminał twojego autorstwa, żebyś czuła, że jest skończony i nadaje się do publikacji?

To trochę abstrakcyjne uczucie, kiedy historia wydaje się skończona, a bohaterowie zrobili to, co mieli do zrobienia – chociaż nie wiedziałam, co to właściwie ma być, gdy zaczynałam pisać. Jestem również wspierana przez świetnych czytelników – dwójkę przyjaciół i osoby, z którymi pracuję w wydawnictwie, których radom i komentarzom ufam.

Czy masz jeszcze obawy, gdy publikujesz książkę, że może nie spodobać się twoim fanom?

Tak. Byłam ekstremalnie zdenerwowana przed opublikowaniem "Złotej klatki", pierwszej książki o Faye, ponieważ była tak inna od mojej poprzedniej sagi o Fjällbace. Znalazłam się daleko poza moją strefą komfortu i nie byłam pewna, co czytelnicy o tym pomyślą.

Czy masz jakieś pisarskie nawyki?

Potrzebuję pisać w miarę głośnym środowisku. Książki o Faye pisałam w kawiarniach (blokując lub odwracając ekran w celu uniknięcia przypadkowych spojrzeń ze strony rodzin z dziećmi w trakcie pisania scen seksu…) i w domu zawsze mając włączoną telewizję w tle. To pomaga mi się skupić i być bardziej kreatywną.

Piszesz wiele przerażających historii. Czy jest coś czego sama się obawiasz?

Jak u większości rodziców, moim największym zmartwieniem jest to, że coś złego może przytrafić się moim dzieciom. W kilku moich książkach zilustrowałam ten strach. To uniwersalne, ale przeraża już na samą myśl.

Czy masz czas na czytanie, skoro sama tworzysz własne dzieła? Jakich autorów lubisz czytać?

Bycie autorem pociąga za sobą dużo czytania, dla mnie to zbiór inspiracji i sposób na relaks. Czytam książki moich przyjaciół chociażby te, które napisali Pascal Engman, czy Denise Rudberg. Lubię również oddawać się lekturze powieści międzynarodowych gwiazd dla przykładu Leili Slimani, Kariny Slaughter lub Sary Blaedel. Kiedy piszę, przechodzę również przez sterty dzieł literatury faktu, w których szukam informacji.

W ojczyźnie jesteś prawdziwą celebrytką, wydałaś tak wiele książek w różnych krajach świata. Jak radzisz sobie ze sławą? Czy coś zmieniło się w Twoim życiu, odkąd stałaś się tak popularna?

Chciałabym wierzyć, że wciąż stąpam twardo po ziemi. Wciąż czuję się tym samym kochającym książki geekiem z wielkimi okularami, którym byłam, gdy dorastałam. Rozgłos dał mi możliwości i otworzył wiele drzwi. Mam szansę odkrywać własną kreatywność i myśli dla zarobku i mieć przy tym dużo zabawy (na przykład biorąc udział w "Dancing with the Stars").

Żona i matka, czyli Camilla Läckberg prywatnie

Jesteś żoną i matką, a przy tym bestsellerową międzynarodową pisarką. Jak łączysz pracę z życiem prywatnym? Z pozoru tak wiele zajęć wydaje się niemożliwych do wykonania.

Lubię być zajęta! Rzeczy, które wykonuję w swoim zawodzie, będąc kreatywną i pracując z tyloma różnymi tematami, dają mi energię. Jeśli chodzi o moje dzieci, wszystkie mają świetnych ojców, z którymi dzielę się rodzicielstwem i dwójka z nich jest już dorosła i już niezależna.

Co najbardziej lubisz w swoim małżeństwie?

Mojego męża. Jednak najbardziej jestem dumna z tego, że wspieramy się wzajemnie w stu procentach i dajemy sobie czas i przestrzeń do spełniania swoich celów i marzeń – myślę, że to bardzo ważne móc rozwijać się i dojrzewać razem. Kocham również to, że mamy razem dużo zabawy, oboje jesteśmy spontaniczni i wciąż pędzimy do przodu.

Na czym najbardziej zależy Ci w życiu? Czy istnieją jakieś marzenia, które jeszcze chciałabyś spełnić?

Oczywiście. Najbardziej zależy mi na rodzinie i przyjaciołach. Wiem tylko, że nie chcę umierać z ciekawości, chcę kontynuować odkrywanie, rzucanie sobie wyzwań oraz robienie tego, co kocham.

Wspomnienia z Polski Camilli Läckberg

Czy miałaś okazje być już w Polsce? Jak wspominasz nasz kraj?

Ostatni raz byłam w Polsce w maju 2019 roku, podczas mojej światowej trasy promującej "Złotą klatkę". Miałam u Was wiele zabawy, świetnie wspominam ten czas, no i kocham moich polskich czytelników! Pamiętam, jak raz zostałam poproszona o wpisanie autografu do książki szminką, bo ani ja, ani mój fan nie mieliśmy przy sobie długopisu.

Jaka najdziwniejsza sytuacja miała miejsce na spotkaniu autorskim, na którym byłaś?

Właściwie miała miejsce w Polsce, gdzie zostałam zaproszona na spotkanie autorskie i dziennikarz zapytał mnie o zdanie na temat kanibalizmu i czy mam jakieś przepisy zawierające ludzkie mięso w swojej książce kucharskiej. W pierwszej chwili myślałam, że coś źle zrozumiałam w tłumaczeniu, ale tłumacz objaśnił to szczegółowo i okazało się, że to prawdziwe pytanie…

Łatwiej radzić sobie z pewnością i bólem niż z niepewnością i lękiem przed tym, co może się stać.
Camilla Läckberg, "Kaznodzieja".

Camilla Läckberg - kobieta sukcesu

Szwedzka pisarka wciąż się rozwija, pokonując swoimi osiągnięciami niejednego mężczyznę. Udowadnia, że płeć piękna potrafi skutecznie dążyć do osiągnięcia swoich celów.

Jak się czujesz jako kobieta w świecie autorów? Czy spotkały cię sytuacje, kiedy czułaś się słabsza, gorsza ze względu na płeć?

Nigdy nie cierpiałam z tego powodu. Na początku wręcz to właśnie płeć pozwoliła mi się bardziej wyróżnić i nigdy nie czułam się gorsza ze względu na płeć. Dla mnie to była zaleta, pisać na swój sposób o rzeczach, których inne kobiety również mogą doświadczać.

Czy masz jakieś rady dla kobiet, które boją się zawalczyć o swoją przyszłość zawodową? Dla tych, którym brakuje odwagi, by założyć własną firmę etc.?

Chciałabym przekonać wszystkie kobiety do tego, by wierzyły w siebie! Dobrym pomysłem będzie również stworzenie zrzeszenia kobiet wspierających się, które mają siebie nawzajem.

Zobacz także:

Autor: Milena Jaworska

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"